Google uvoľňuje Chrome vo verzii 88. Pozrite si veľký prehľad najdôležitejších noviniek!

Do najobľúbenejšieho internetového prehliadača prichádzajú nové funkcie a zmeny používateľského rozhrania

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Do internetového prehliadača Google Chrome mieria nové funkcie, ktoré sú súčasťou najnovšej verzie Chrome 88. Nová aktualizácia prehliadača prináša viacero funkcií, ktoré boli doposiaľ súčasťou iba testovacích verzií, pričom už dnes si na niektoré z nich môžu siahnuť aj bežní používatelia. Aktualizácia by mala byť už v týchto momentoch dostupná na väčšine zariadení, no bohužiaľ, niektoré funkcionality sú zatiaľ obmedzené pre vybranú hŕstku používateľov.

Jednoduchá a rýchla kontrola hesiel

Verzia Chrome 88 prináša po prvýkrát novú funkcionalitu s názvom „Skontrolovať heslá“, ktorej priamou súčasťou je aj funkcia „Zmeniť heslo“. Tá by mala byť dostupná aj priamo v zozname s uloženými heslami, no na našich zariadeniach zatiaľ táto funkcia integrovaná nie je. Rýchlu kontrolu hesiel sme však vyskúšali a môžeme ju len odporučiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
google chrome 88 kontrola a zmena hesla
Zdroj: 9to5google

Google Chrome behom niekoľkých sekúnd skontroluje všetky vaše uložené účty a priradené heslá, pričom automaticky vyhodnotí, či sú dostatočne silné. Prehliadač zároveň upozorní aj na heslá, respektíve účty, ktoré boli zrejme súčasťou predošlých únikov údajov. Prehliadač ich zobrazí v prvej v najvyššie umiestnenej sekcii s označením „Prelomené heslá“, pričom pri jednotlivých prihlasovacích údajoch upozorňuje: „Nájdené v rámci porušenia ochrany údajov.“

google chrome 88 kontrola hesiel
Zdroj: vlastný

Menej rušivé rozhranie udeľovania povolení

Ďalšou pomerne zásadnou novinkou v prehliadači Google Chrome vo verzii 88 je aj menej nápadné a rušivé používateľské rozhranie udeľovania povolení na jednotlivých weboch. V prípade navštívenia webu, ktorý si „vypýtal“ povolenia na používateľov vždy vyskočilo špeciálne okno v ľavom rohu, ktoré dosť narúšalo používanie a vzhľad prehliadača. Vďaka najnovším zmenám by malo byť udeľovanie povolení menej rušivé, rýchlejšie a zrejme aj intuitívnejšie. Bohužiaľ, ani táto funkcia však na našom zariadení zatiaľ dostupná nebola.

google chrome 88 udelenie povoleni
Zdroj: 9to5google

Verzia Chrome 88 však do prehliadača prináša aj ďalšie funkcie, ktoré si však niektorí používatelia nemusia ani všimnúť, respektíve možno ani tak skoro na vybraných zariadeniach dostupné nebudú. Ide napríklad o novú funkciu, ktorá pri zdieľaní obrazovky automaticky blokuje upozornenia, či funkciu „skracovania“ domén v adresovom riadku na základnú URL adresu.

Ďalšie bezpečnostné opatrenia

Súčasťou novej verzie sú aj viaceré bezpečnostné funkcie, pričom spomenieme zrejme najpodstatnejšiu z nich – automatická ochrana používateľov pred webovými formulármi, ktoré sa síce načítavajú cez HTTPS, no obsah odosielajú cez starší a menej bezpečný HTTP. Prehliadač vás na takéto stránky automaticky upozorní, pričom taktiež blokuje prípadné sťahovanie nezabezpečených súborov z takýchto zdrojov.

google chrome 88 upozornenie na http
Zdroj: 9to5google

Aktualizácia prehliadača na novú verziu Chrome 88 by mala prebehnúť automaticky. Ak si však chcete overiť, či máte najnovšiu verziu, môžete tak urobiť prostredníctvom Nastavení – O prehliadači Chrome.

Zdroj: 9to5google.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre