Zaujímavý experiment: Ako silno a koľkokrát za sebou musíme udrieť kura, aby sa upieklo?

Fyzikálne zákony to umožňujú, tvrdia odborníci, len to nie je úplne reálne

kolko uderov ruky treba aby sa upieklo kura
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com

Ak sa venujete študovaniu fyziky, určite viete, že tieto zákony umožňujú existenciu množstva zaujímavých fenoménov. To, čo zákony fyziky umožňujú, alebo neumožňujú sa dozvedajú aj ľudia na internetovej stránke Reddit, ktorý už minule viedli zaujímavú diskusku: Môže chrumka ohroziť vesmírnu stanicu?

Portál IFLScience opäť prináša podobnú zaujímavú otázku: „Ak sa môže kinetická energia premeniť na termálnu energiu, ako silno musíme udrieť kura, aby sa uvarilo?“

Témy sa chytil fyzik Parker Ormonde. Tvrdí, že ľudská ruka váži v priemere 4kg, priemerná rýchlosť úderu je 11 m/s, kura váži 1kg a má tepelnú kapacitu 2720J/kg*c. Počítame s tým, že kura musí dosiahnuť teplotu 205 °C, než ho budeme považovať za uvarené. Začína v zmrznutom stave, na 0 °C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ormonde sa dopracoval k tomu, že ak by sme chceli jedným úderom uvariť kura, museli by sme ho udrieť rýchlosťou viac ako 5-tisíc km/h. Ide o extrémne vysoké číslo. Počítajme s tým, že celá naša Zem rotuje okolo svojej osi rýchlosťou 1.6-km/h.

Jeden silný úder, alebo tisíce slabších?

Okrem toho existujú aj ďalšie problémy s ktorými sa môžete stretnúť. Nielen že je pre človeka nemožné dosiahnuť tak obrovskú rýchlosť úderu, ak by sa nám to podarilo, zničili by sme celú štruktúru kuraťa. Následkom toho by bola explózia. Bližšie tento efekt zachytáva simulácia používateľa Twitteru, s menom Aden.

Ľudia teda zistili, že udrieť kurča jedným silným úderom pravdepodobne nebude najlepší nápad, no otázka sa rýchlo otočila: „Koľkokrát musíme udrieť kura, ľudskou silou, aby sa uvarilo?“ Ide o trochu zložitejší problém. Medzi každými údermi by sa kura ochladzovalo. Znamená to, že údery by museli nasledovať v rýchlom slede za sebou.

Ukazuje sa, že na uvarenie kuraťa potrebujete viac ako 23-tisíc priemerných úderov. Svedčia o tom aj mnohé pokusy na YouTube. Tie využívajú rôzne prístroje na overenie fyzikálnych zákonov. Ukazuje sa, že rapídne údery naozaj dokážu zahriať kura, no jeho štruktúra sa rozpadne oveľa skôr, než stihne byť uvarené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre