Xiaomi a Leicas sľubujú revolúciu v oblasti smartfónových fotoaparátov

Xiaomi x Leica Optical Institute má cieľ priniesť špičkové optické technológie do smartfónov a Xiaomi 14 Ultra má byť ich prvý míľnik.

Xiaomi 14 Pro bude mať HyperOS a nadupaný hardvér
Zdroj: Xiaomi

Spoločnosti Xiaomi a Leica Camera AG zakladajú spoločne inštitút pre výskum a vývoj optických technológií Xiaomi x Leica Optical Institute. Pre obe spoločnosti predstavuje inštitút významný míľnik, ktorý posunie odvetvie smartfónov vpred. Jedným z cieľov je skúmať rôzne aspekty optických technológií, vrátane digitálneho zobrazovania a prepojenia s umelou inteligenciou.  

“Inštitút Xiaomi x Leica Optical Institute, ktorý stavia na svojich počiatočných základoch, spoločne vyvíja prelomový priemyselný štandard pre optický výkon v mobilných zariadeniach, čím zvyšuje latku z hľadiska technológie aj používateľského zážitku. Táto iniciatíva kladie veľký dôraz na filozofiu, technológiu a používateľský zážitok,” píše sa v tlačovej správe.

Xiaomi zároveň oznámila, že smartfón Xiaomi 14 Ultra bude prvou vlajkovou loďou spoločnosti, ktorá zároveň bude slúžiť ako dôležitý prvý krok v praktickom vývoji tohto štandardu. Znamená to, že tento smartfón ponúkne bezkonkurenčný optický výkon v oblasti mobilného snímania. Vydanie Xiaomi 14 Ultra je naplánované na tento mesiac.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa v správe ďalej píše, inštitút bude pracovať na vytvorení pokročilého optického systému pre mobilné zariadenia. To chcú dosiahnuť zameraním sa na štyri primárne technické faktory. Nimi sú navrhovanie mimoriadne presných kompaktných optických šošoviek, dosahovanie ideálneho výkonu vo výpočtovej fotografii, dodržiavanie prísnych optických noriem pre šošovky a výskumov špičkových optoelektronických technológií.  

Leica a Xiaomi zakladajú inštitút pre vývoj pokročilých optických technológií. Sľubujú revolúciu vo fotoaparátoch smartfónov
Zdroj Unsplash (Yael Yañez)

V tíme sú aj veľké mená

Tím inštitútu tvorí viac ako 200 odborníkov vrátane legendárneho optického dizajnéra, Petera Karbeho. Ten navrhol štvrtú generáciu objektívov Leica včítanie objektívov Nictilux a APO. V súčasnosti sa plánujú v Pekingu tri hlavné laboratóriá. Tie sa zamerajú na hardvér kamier, zobrazovanie a objektívne a subjektívne hodnotenie kvality obrazu.  

“Už viac ako sto rokov sa spoločnosť Leica venuje vytváraniu prvotriednych objektívov. Tie predstavujú stelesnenie dômyselného dizajnu optického inžinierstva a vynikajúceho výrobného remesla. Spoločnosť Xiaomi verí, že “svetlo je základom obrazu” a je jadrom a základným kameňom “dávajúcim realite pocit hĺbky,” tvrdí Partner a prezident spoločnosti Xiaomi Group, William Lu.  

Založenie inštitútu Xiaomi x Leica Optical Institute je výsledkom posledných dvoch rokov spolupráce spoločností. V spolupráci so spoločnosťou Xiaomi navrhli napríklad objektívy Leica Summilux. Optický systém v smartfóne Xiaomi 14 Ultra predstavuje podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Leica Camera AG najnovší medzník spolupráce. Podľa jeho slov zároveň môže tento optický systém viesť novú generáciu mobilného optického zobrazovania.  

Inštitút bude ťažiť z najsilnejších stránok oboch spoločností a je pripravený priniesť na trh najlepšie fotoaparáty aké možno v smartfóne nájsť. Smartfón Xiaomi 14 Ultra je už za rohom a rozhodne sa pozrieme aj na jeho fotoaparát. Zároveň sme zvedaví aj na ďalšiu prácu z dielne tohto novozaloženého inštitútu, ktorý má ambíciu posunúť mobilné fotografovanie na novú úroveň. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre