Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro sú realitou. Pozrite sa na nové prémiové telefóny. Dostupné sú už aj u nás!
Xiaomi pred malými chvíľami predstavilo smartfón Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro. Dostupné sú aj na Slovensku, poznáme ich ceny.
Len niekoľko dní dozadu sme upozorňovali na to, že čínsky gigant, Xiaomi, predstavil produktovú radu Redmi Note 13. Najnovšie spoločnosť predstavuje produktovú radu telefónov Xiaomi 13T, ktorá je od dnešného dňa dostupnou na globálnom trhu vrátane toho nášho.
Xiaomi 13T
Začnime od CrystalRes AMOLED displeja. Ten je 6,67“ veľký a disponuje rozlíšením FHD+. Pochváliť sa môže zobrazovacou frekvenciou do 144 Hz a vzorkovacou frekvenciou do 480 Hz, ktorá poteší hlavne hráčov mobilných hier. Pre tých, ktorí nevedia, tak vzorkovacia frekvencia je vo svojej podstate odozva displeja. V súvislosti s frekvenciou displeja je potrebné uviesť, že podporuje technológiu AdaptiveSync, ktorá frekvenciu prepína medzi 30/60/90/120/144 Hz. Okrem iného, predný panel poteší aj svietivosťou, ktorá sa zastavila na 1200 nitoch. Displej zároveň podporuje aj technológiu Dolby Vision či HDR10+. Prítomná je aj technológia PWM (Pulse Width Modulation). Ide o techniku riadenia intenzity svetla, ktorá sa využíva pri riadení jasu displeja. Týmto spôsobom je možné efektívnejšie dosiahnuť rôzne úrovne jasu pre displej a prispôsobiť ho potrebám aplikácie.
Zariadenie je poháňané procesorom spoločnosti MediaTek, konkrétne čipom Dimensity 8200-Ultra. Podľa AnTuTu tento čip dosahuje skóre okolo 900-tisíc bodov, čo z neho robí zástupcu vyššej strednej triedy. Ide o procesor, ktorý je vyrobený 4nm technológiou. Smartfón je ďalej vybavený 8GB RAM, resp. 12GB a to typu LPDDR5 a úložným priestorom o kapacite 256 GB typu UFS 3.1.
„Má tiež zabudovaný grafický procesor Arm Immortalis-G715, ktorý zlepšuje spracovanie obrazu, takže herné zážitky sú plynulé a bez obáv o výdrž batérie.“, dopĺňa gigant.
Xiaomi z pohľadu výbavy smartfón vybavilo batériou s kapacitou 5000 mAh, ktorú možno nabiť pri výkone 67 W. Keď sa pozrieme na ďalšie špecifikácie mobilu, tak disponuje ešte podporou DualSIM, Wi-Fi 6, Bluetooth vo verzii 5.4 či 5G (NSA + SA). Spoločnosť nezaháľala ani v prípade reproduktorov, ktoré sú duálne a podporujú Dolby Atmos.
Xiaomi 13T ponúka trojitú zostavu fotoaparátov s objektívmi Summicron, ktoré boli navrhnuté spoločne s firmou Leica vrátane 50MP širokouhlého fotoaparátu s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm a asférickým 7P objektívom. Pre tých, ktorí nevedia, tak asférická šošovka v kamere telefónu je šošovka, ktorá má nepravidelný tvar, na rozdiel od klasických sférických šošoviek, ktoré majú tvar gule alebo časti gule. Tento nepravidelný tvar je navrhnutý tak, aby eliminoval nežiaduce optické aberácie, čo je jav, kedy optický systém nie je schopný presne zaostriť všetky svetelné lúče do jedného bodu alebo bodu obrazu. Nechýba 50MP teleobjektív s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 50 mm. Ultraširokouhlý 12MP fotoaparát s 15 mm ohniskovou vzdialenosťou. Mimochodom, kamera je schopnou nahrávať videá do 4K pri 30 fps. Rovnako poteší aj prítomnosť optickej a elektronickej stabilizácie v prípade hlavného snímača.
Neprehliadnite
Keď príde reč na softvér, tak v Xiaomi 13T nájdeme nadstavbu MIUI 14, ktorá je založená na Androide 13. Taktiež je dôležité povedať, že Xiaomi sľubuje štyri veľké aktualizácie softvéru a päť rokov bezpečnostných záplat. Inými slovami, posledná verzia Androidu, ktorú smartfón dostane, bude Android 17.
Xiaomi 13T Pro
Prejdime teraz k verzii Pro, ktorá je veľmi podobná k základnému modelu. Nižšie vám zvýrazníme hlavné rozdiely. Tie nájdeme napríklad v prípade kamery. Okrem toho, že kamera dokáže natáčať videá pri rozlíšení 8K pri 24 fps, tak podporuje aj 10-bit LOG video. Bitová hĺbka určuje, koľko rôznych úrovní jasu alebo farieb môže byť zachytených v každom pixeli obrazu. To poskytuje väčšiu farebnú presnosť a dynamický rozsah oproti nižším bitovým hĺbkam, ako je 8-bitové videonahrávanie. Nechýba ani funkcia LOG, s ktorou sa zväčša môžeme stretnúť pri profesionálnych kamerách. Pri LOG videonahrávaní sa obraz zachytáva s úmyselným použitím logaritmického gama (gamma) profilu, ktorý umožňuje väčší dynamický rozsah a viac detailov v jasných a tmavých oblastiach scény. Nechýba ani podpora LUT importu. Táto funkcia umožňuje importovať existujúce LUT súbory do videoeditačného softvéru alebo kamery. Keď sa LUT importuje a aplikuje na video, mení sa vzhľad videa na základe preddefinovaných hodnôt v LUT.
Ďalší rozdiel nájdeme v použitom čipe. Vybavenejší model disponuje výkonnejším čipom MediaTek Dimensity 9200+. Sekunduje mu zároveň 12 GB RAM v kombinácii s 256 GB úložným priestorom typu UFS 4.0. Model telefónu bude dostupný ale aj v kombinácii s 16GB RAM a 1 TB úložiskom. Smartfón je okrem iného vybavený grafickým čipom Arm Immortalis-G715 GPU.
V prípade batérie, hoci má rovnakú kapacitu, tak smartfón možno nabiť až pri výkone 120 W. Znamená to, že mobil z 0% na 100% možno nabiť za 19 minút.
Samozrejme, odlišnosť nájdeme ešte aj v cene, čo asi nikoho neprekvapí. Zatiaľ čo verzia Pro (12/512) sa bude predávať od 899€, tak menej vybavený model (Xiaomi 13T 8/256 GB) bude stáť 599€. Mimochodom, oba modely disponujú certifikátom IP68.
Medzi rečou nám dovoľte zároveň spomenúť, že Xiaomi v priebehu dnešného dňa predstavilo aj Smart Band 8 a Xiaomi Watch 2 Pro, ktoré sú od dnešného dňa rovnako dostupné pre slovenský trh.
Komentáre