Windows už zrejme nebude taký otravný, ako predtým. Microsoft sa musel dohodnúť s Fínskym spotrebiteľským úradom

Zrdroj: vlastný

Pamätáte si, ako ste ešte pred 3 rokmi používali počítač s operačným systémom Windows 7 a po vydaní nového Windows 10 sa Vám systém stále snažil nanútiť upgrade? Microsoft takúto taktiku skúša aj na niektorých systémových aplikáciách, ktoré mnoho používateľov absolútne nevyužije. Ako sa dalo čakať, Microsoft si po tomto kroku odniesol vlnu kritiky, a spoločnosť bola niekoľkokrát obvinená na súde alebo s ňou bol vedený proces so spotrebiteľskými úradmi, no vždy neúspešne. V Microsoft si ale po 3 rokoch zrejme priznali chybu a uzatvorili dohodu s Fínskym spotrebiteľským úradom.

Problém bol hlavne s aplikáciou „Získajte Windows 10“

Fínsky spotrebiteľský úrad zistil, že aplikácia „Získajte Windows 10“ (GWX) bola nástrojom priameho marketingu, ktorý bol inštalovaný na počítačoch bez súhlasu zákazníkov pomocou operačného systému Windows 7.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Microsoft ďalej súhlasila s tým, že už nebude tlačiť podobné žiadosti a aplikácie do systému bez vysloveného súhlasu samotným používateľom. Takisto súhlasila s tým, že nebude používať mätúce používateľské rozhranie (tzv. tmavé vzory), ktoré v používateľoch vyvolávajú neistotu a kvôli tomu vždy siahnu po možnosti, ktorú by si za normálnych okolností nevybrali. V prípade aplikácie Získajte Windows 10 bol Microsoft obvinený z použitia tlačidla X na označenie súhlasu s upgradeom namiesto zatvorenia aplikácie.

Microsoft zmenu oznámil prostredníctvom blogu

Microsoft tvrdil, že zmeny v aplikácii boli spomenuté v blogu, ale fínska právnička spotrebiteľského úradu Miina Ojajarvi pre médiá povedala, že „zmienka v blogu nie je dostatočná“. „Podnikateľ nemôže predpokladať, že spotrebiteľ príde na informácie o produkte sám od seba, alebo aby si musel informácie vyhľadať na internete,“ píše sa vo vyhlásení Fínskeho spotrebiteľského úradu.

Vyzerá to tak, že rozhodnutie v súčastnosti ovplyvní iba používateľov operačného systému Windows 7, ktorí už naďalej nepodliehajú núteným vylepšeniam, narozdiel od používateľov operačného systému Windows 10. Pokiaľ sa ale podobné problémy v budúcnosti vyskytnú aj v novšom operačnom systéme, treba kontaktovať miestny spotrebiteľský úrad, ktorý by sa mal týmito problémami zaoberať. Či to na Slovensku niekoho vôbec zaujíma nevieme, no za pokus to stojí.

Zdroj: mspoweruser.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre