„WhatsApp už nebude zadarmo“. Ak ste natrafili na takýto nadpis článku, vedzte, že to nie je pravda. Čo sa mení a pre koho?

Na internete sa objavili správy, že za WhatsApp si budeme platiť. Skutočnosť je ale iná, mení sa len fungovanie jednej funkcie, WhatsApp ale bude aj naďalej bezplatný.

WhatsApp aplikacia_titulka
Zdroj: rafastockbr / Shutterstock.com

Možno ste aj vy v uplynulých dňoch alebo hodinách narazili na titulok „WhatsApp už nebude zadarmo“. Táto správa sa vo veľkom začala šíriť zahraničnými webmi, neskôr aj českými médiami pričom ju stihlo prebrať už aj viacero slovenských stránok. Je to ale pravda? Krátka odpoveď znie, že nie je to pravda. V tom lepšom prípade ide len o nevedomosť redaktorov, v tom horšom ide o úmyselné zavádzanie. Samotný WhatsApp v skutočnosti bude zadarmo aj naďalej, mení sa ale fungovanie jednej funkcie.

Čo sa mení?

Ešte v novembri minulého roka zaplavila mediálny priestor informácia, že jedna z kľúčových funkcií WhatsAppu, sa zmení. Ide konkrétne o možnosť zálohovania chatov, ktorú využíva veľká časť používateľov. Pre tých, ktorí nevedia, tak nástroj slúži na to, aby ste si mohli obnoviť konverzácie napríklad na novom telefóne, ak sa rozhodnete starý telefón odložiť na poličku stola. Samotné zálohovanie ale zostáva nezmenené. Mení sa to, že konverzácie, ktoré si zálohujete, sa budú rátať do úložného priestoru na Google Disku. Doposiaľ tomu tak nebolo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kedy sa tak stane?

WhatsApp nedávno začal o tejto zmene aktivne notifikovať svojich používateľov pomocou upozornenia v mobilnej aplikácii na karte Zálohovanie chatov.

„Zálohovanie začne v nasledujúcich mesiacoch využívať vaše úložisko Google.“, upozorňuje WhtasApp.

WhatsApp oznamenie ze zalohy sa budu ratat do Google disku
Zdroj: Vosveteit.sk, WhatsApp upozorňuje, že zálohy v chatoch sa budú počítať do úložného priestoru Google Disk

Očakáva sa, že v priebehu najbližších dní až týždňov, prípadne mesiacov, skutočne dôjde k tomu, že zálohy konverzácií sa budú počítať do úložného priestoru vášho Google Disku. Koľko voľného priestoru máte vo vašom Google Disku, sa môžete pozrieť cez tento odkaz. Je potrebné ale uviesť, že musíte byť prihlásený k vášmu Gmail účtu. To, či vám záloha WhatsAppu zaberá už miesto na vašom Google Disku, zistíte podľa toho, koľko miesta máte obsadeného pri kolónke „Iné aplikácie“. Po jej rozkríknutí uvidíte, či WhatsApp zaberá váš úložný priestor alebo nie.

Google Disk ulozny priestor kolko mate volneho priestoru
Zdroj: Vosveteit.sk

Odkiaľ sa zobrala informácia, že WhatsApp bude spoplatnený?

Práve táto zmena zapríčinila paniku, že WhatsApp bude spoplatnený. Dôvodom je, že na úložisku Google máte bezplatných 15 GB priestor. Ide o úložisko, kde sa vám ukladajú napríklad vaše e-maily zo schránky Gmail, fotografie zo smartfónu (ak si ich zálohujete) a ďalšie súbory.

Pokiaľ toto úložisko nezaplníte na 15 GB, tak nebudete za nič platiť. No pravdou je, že zálohy WhatsApp, môžu mať aj niekoľko GB. A preto stojí za zvážanie ich vypnutie, prípadne optimalizovať to, čo sa zálohuje, aby zaberali čo najmenej úložiska. To, ako môžete optimalizovať zálohy, sme vám ukázali v tomto článku.

Vráťme sa ale späť k téme, ak nebudete mať dostatok voľného miesta na úložisku, jednoducho tam zálohu nenahráte, kým neuvoľníte úložný priestor. Alternatívou je, že si zaplatíte za úložný priestor. Tento poplatok budete ale hradiť spoločnosti Google a nie WhatsAppu. Pre tých, ktorí nevedia, tak za 1,99€ / mesiac, si môžete predplatiť 100 GB úložného priestoru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre