WhatsApp prestane fungovať v priebehu októbra na týchto starších smartfónoch, hlási platforma

WhatsApp urýchľuje svoje plány. Hlási, že od 24. októbra ukončí podporu pre staršie Android smartfóny.

WhatsApp neudelenie suhlasu s podmienkami
Zdroj: Vosveteit, WhatsApp logo

WhatsApp v súčasnosti patrí medzi najrozšírenejšie platformy na komunikáciu na svete a čoskoro bude ešte významnejšia. Dôvodom je, že vývojári platformy pracujú na interoperabilite. Znamená to, že si cez WhatsApp budeme môcť písať aj s používateľmi, ktorí nemajú WhatsApp účet a rovnako aj oni sa budú môcť s nami spojiť. Z aplikácie sa tak stane niečo ako rozcestník naprieč četovacími aplikáciami.

Ešte v máji sme upozorňovali na to, že milióny starších telefónov prídu do konca tohto kalendárneho roka o softvérovú podporu. Išlo konkrétne o modely telefónov, ktoré mali staršie verzie operačného systému ako je (vrátane) Android 4.1 Jelly Bean a Android 4.4 KitKat. Ide o verzie operačného systému, ktoré sú staršie ako 10 rokov, no druhým dychom je potrebné uviesť, že stále ich globálne používajú státisíce až milióny ľudí, hlavne staršia generácie a ľudia z menej rozvinutých oblastí. Išlo napríklad o smartfóny ako sú Galaxy Ace 2, HTC Desire 500, Huawei Ascend Mate, LG Optimus L7 a desiatky ďalších, ktoré svojho času patrili medzi populárnejšie modely telefónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto smartfóny stratia od októbra podporu, hlási WhatsApp

No zdá sa, že WhatsApp urýchľuje svoje pôvodné plány. Platforma na svojej stránke upozorňuje, že počas októbra zvýši softvérové požiadavky na to, aby ste spustili aplikáciu na smartfóne.

„Od 24. októbra 2023 budú podporované len verzie operačného systému Android 5.0 a novšie.“

Podľa štatistík ide o menej ako 2% všetkých Android zariadení, ktoré stratia softvérovú podporu, no stále ide globálne o milióny aktívnych smartfónoch či tabletov. Len pre pripomenutie, Android má viac ako 3-miliardy aktívnych zariadení.

WhatsApp rovnako upozorňuje, že používateľov, ktorých sa obmedzenia budú priamo dotýkať, upozorní na to, že sa blíži koniec softvérovej podpory aplikácie pre ich operačný systém. Zároveň ich vyzve, aby si aktualizovali systém, no treba doplniť, že to pravdepodobne nebude možné vzhľadom na to, že takto staré zariadenia zväčša nie sú už softvérovo podporované ani zo strany výrobcov.

„Pred ukončením podpory vášho operačného systému vás na to vopred upozorníme priamo v aplikácii WhatsApp a niekoľkokrát vám pripomenieme, aby ste vykonali aktualizáciu.“, uvádza platforma. „Pri rozhodovaní o ukončení podpory sa rovnako ako iné technologické spoločnosti každý rok pozrieme na to, ktoré zariadenia a aký softvér sú najstaršie a majú najmenej používateľov. Tieto zariadenia tiež nemusia mať najnovšie aktualizácie zabezpečenia alebo im môžu chýbať funkcie, ktoré sú potrebné na spustenie aplikácie WhatsApp.“, vysvetľuje, prečo ukončuje podporu pre staršie verzie systémov.

Ak máte starší smartfón, tak vám odporúčame skontrolovať, akú verziu operačného systému máte nainštalovanú vo vašom mobile. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia ˃ Informácie o telefóne ˃ Verzia systému Android. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste nepoužívali smartfóny, ktoré už nie sú zo strany výrobcov podporované. Väčšina výrobcov zariadení aktuálne podporuje svoje zariadenia 2 až 3 roky od ich predstavenia. V inom prípade sa vystavujete bezpečnostným rizikám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre