Webbov teleskop sa pozrel na vesmírnu „Kocku“: Nové pozorovania menia spôsob, akým astronómovia uvažujú o tvorbe nových hviezd

Región neďaleko centra Mliečnej dráhy astronómov fascinuje už roky. Nové pozorovania Webbovho teleskopu odhalili jeho záhady.

webbov teleskop
Zdroj: Dima Zel / shutterstock.com

Astronómovia z University of Florida sa v rámci novej štúdie pozreli na tajomný región, ktorý možno nájsť v centre Mliečnej dráhy. Tento región sa vyznačuje turbulentným plynovým oblakom a astronómovia ho prezývajú “kocka”.  

Tento región vzbudzuje záujem astronómov už celé roky. Nová štúdia preto využila schopnosti Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba a cez jeho objektív sa astronómovia pozreli na tento inak nepriehľadný región vesmíru. Výsledky pozorovaní môžu mať obrovský dopad na to, ako vnímame vesmírnu formáciu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Kocka sa považovala za jeden z najviac študovaných, no stále tajomných regiónov Mliečnej dráhy. Astronómovia predpokladali, že oblak plný plynu by mal byť ideálnym miestom pre formáciu nových hviezd. V tomto regióne ich však vznikalo podozrivo málo. Webbov vesmírny teleskop vďaka citlivým infračerveným inštrumentom zistil, že v rámci kocky existuje množstvo zamrznutého oxidu uhoľnatého. Toto množstvo je výrazne vyššie, než sa spočiatku predpokladalo.  

“Doteraz nikto nevedel koľko ľadu sa môže nachádzať v galaktickom jadre. Naše pozorovanie však preukázali, že ho tam možno nájsť dostatok. Takéto množstvo ľadu musí brať do úvahy každé budúce pozorovanie galaktického centra,” vysvetľuje Adam Ginsburg, vedúci novej štúdie.  

Webb sa pozrel na tajomný región v centre Mliečnej dráhy
„Kocka“ je tmavý región v pravej časti záberu. Zdroj: University of Florida (Adam Ginsburg)

Ako vznikajú nové hviezdy?

Nové hviezdy typicky vznikajú v oblastiach, ktoré sú mimoriadne chladné. Výrazné množstvo zamrznutého oxidu uhoľnatého nasvedčuje, že toto prostredie by naozaj malo byť vhodné pre formáciu nových hviezd. Aj napriek množstvu zamrznutého oxidu uhoľnatého je však oblasť Kocky teplejšia, než iné porovnateľné oblaky. To sa však vymyká logickému vysvetleniu.  

“S teleskopom Jamesa Webba otvárame nové cesty k meraniu molekúl v pevnom skupenstve. Predchádzajúce štúdie boli v tomto limitované, keď sa pozerali na plynné štruktúry. Naša práca prináša nový pohľad, ktorý nám dovoľuje pochopiť kde v oblaku existujú molekuly a ako sú transportované,” vysvetľuje Ginsburg.  

V rámci bežných metód sa pozorovania oxidu uhoľnatého limitovali na emisie z plynu. Na odhalenie zamrznutého oxidu uhoľnatého v rámci Kocky potrebovali vedci intenzívne svetlo v pozadí, ktoré prichádzalo od hviezd a horúceho plynu. Nové pozorovania prekonávajú predchádzajúce limitácie. Astronómom sa podarilo zachytiť priestor, ktorý zahŕňa viac ako 10-tisíc hviezd. Vďaka tomu získali mimoriadne cenné informácie o povahe medzihviezdneho ľadu.  

Webb sa pozrel na tajomný región v centre Mliečnej dráhy
Zdroj: University of Florida (Adam Ginsburg)

Astronómovia vysvetľujú, že aj v prípade našej Slnečnej sústavy boli v jednom bode všetky molekuly vo forme ľadu. Vďaka tomu nový objav prináša nielen nové informácie o galaktickom centre, ale aj o našom kozmickom susedstve. Autori štúdie zároveň tvrdia, že tieto pozorovania sú len začiatkom výskumu obrovského množstva dát, ktoré sa Webbovmu vesmírnemu teleskopu podarilo získať pri pozorovaní Kocky. V budúcnosti sa môžeme podľa ich slov tešiť na oveľa detailnejšie prieskumy ľadu vo vesmíre.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre