Paleontológovia objavili mimoriadne vzácny nález: Čo im povie „dinosauria múmia“?

Nález pochádza z Kanady a paleontológovia momentálne pracujú na odkrytí celého objavu.

Vedci objavili mimoriadne zachovalú fosíliu hadrosaura
Zdroj: Wikimedia

V Kanade sa objavil mimoriadne vzácny nález, ktorý by mohol byť celou dinosaurov kostrou spolu s fosilizovanou kožou, informuje University of Reading.

Fosíliu objavili v regióne, ktorý je jedným z najbohatších regiónov pre nálezy fosílií dinosaurov. Zatiaľ sa im podarilo objaviť veľkú časť chvosta a pravej zadnej končatiny. Fosília je orientovaná spôsobom, ktorý vedcom naznačuje, že sa vo formácii môže ukrývať celá kostra. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o hadrosaura –  veľkého bylinožravého dinosaura. Objavenie celej kostry je mimoriadne vzácny nález a táto „dinosauria múmia“ môže vedcom ponúknuť dôležité poznatky o vzhľade tvora a jeho anatómii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hadrosaurus bol relatívne veľký vtákopyskatý dinosaurus, ktorý žil v období spodnej kriedy pred približne 80-miliónmi rokov. Dĺžka tohto dinosaura sa pohybovala od 7 až do 10 metrov a vážiť mohol približne 7 ton. Z predchádzajúcich výskumov vedci vedia, že tento dinosaurus dokázal behať po dvoch nohách, no vedel chodiť aj po štyroch, hoci to nedokážu povedať s istotou. Hadrosaurus sa považuje za prvého dinosaura, ktorého vedci opísali na území Spojených štátov. Skameneliny objavili paleontológovia už v roku 1838. V roku 1868 vystavili jeho kostru ako úplne prvú kostru dinosaura na svete.

Prebiehajúce vykopávky

Fosíliu po prvýkrát objavili minulý rok, pričom tohtoročnú sezónu sa paleontológovia venovali ďalším vykopávkam, zatiaľ čo sa pokúšali chrániť už odhalené časti. Veria, že kostru so zachovalou kožou odkryjú počas nadchádzajúcich dvoch sezón.

„Z toho, čo zatiaľ o náleze vieme, išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o mláďa. Predchádzajúce nálezy ukazovali najmä dospelých jedincov, preto veríme, že nám tento objav prezradí viac o tom, ako sa hadrosaury vyvíjali,“ tvrdí doktor Brian Pickles, ktorý viedol výskum ostatkov.

Fosílie hadrosaurov sú v danej časti Kanady pomerne bežné, vysvetľuje ďalší z autorov štúdie, doktor Caleb Brown. Túto fosíliu však od zvyšku objavov delí fakt, že sa zachovala aj koža, ktorá pokrýva veľké časti dinosaurej kostry. Na základe toho budú môcť výskumníci o niečo presnejšie popísať, ako mohol hadrosaurus vyzerať.

Zatiaľ však paleontológovia kostru v rukách nemajú. Vykopávky aj naďalej prebiehajú a odkryť celú kostru ešte nejaký ten čas potrvá. Fosíliu následne prevezú do laboratória múzea Royal Tyrell Museum, kde podstúpi ďalší výskum. Skúsení technici sa pokúsia kostru odkryť úplne. Predtým však nález podstúpi prípravný proces, ktorý určí mieru, do akej sa kostra zachovala. Zistí sa nielen to, ako je kostra zachovalá, ale aj koľko sa zachovalo kože. Presnejší druh dinosaura budú môcť vedci zistiť, ak sa im podarí objaviť lebku. Na základe veľkosti objavu však usudzujú, že príprava na výskum potrvá ešte niekoľko rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre