Výskumníci prvýkrát pozorovali, ako zviera používa rastlinu, aby si ošetrilo ranu

Výskumníci pozorovali, ako si orangutan liečil ranu pomocou rastlín, čo sme doteraz ešte nepozorovali.

Orangutan vedel, ako si má vyliečiť ranu
Zdroj: Unsplash (CHUTTERSNAP)

Výskumníci z inštitútu Maxa Plancka nedávno pozorovali orangutana, ktorý používal miazgu rastliny na to, aby si liečil zranenie na tvári. Ide o prvýkrát, čo výskumníci pozorovali takéto správanie u živočícha.  

Orangutan miazgu jedol a aplikoval si ju na zranenie tváre. Okrem miazgy si ranu zakryl aj zeleným rastlinným pletivom. Výskumníci na základe tohto správania uvažujú, že už spoločný predok človeka a opíc poznal spôsoby na ošetrovanie zranení. Ako vysvetľujú, keď je zviera choré alebo zranené, vykazuje špecifické správania, medzi ktoré patrí napríklad vyhýbanie sa iným zvieratám. Tieto správania v zvieracej ríši pozorujú často, no oveľa vzácnejšie je, keď sa zviera lieči konzumáciou špecifických častí rastlín alebo inou formou liečby.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opice sú našimi najbližšími žijúcimi evolučnými príbuznými. Tieto živočíchy dokážu vyhľadať a zjesť špecifickú rastlinu, ak trpia parazitmi. Pri boľavých svaloch si vedia na miesto aplikovať iný rastlinný materiál. Iné opice si prikladali hmyz na rany. Výskumníci však vysvetľujú, že zatiaľ nevideli liečbu rany použitím biologicky aktívnej látky.  

V novej štúdii však vedci popisujú, že pozorovali orangutana, ktorý si liečivou rastlinou ošetroval ranu na tvári. Išlo o orangutana menom Rakus, ktorý ranu s najväčšou pravdepodobnosťou získal pri zápase s iným samcom. Približne tri dni po zranení Rakus účelovo trhal listy rastliny Fibraurea tinctoria. Orangutan ich chvíľu požul a opakovane si aplikoval miazgu presne na ranu, počas niekoľkých minút. Následne ranu zakryl požuvanými listami.  

Túto rastlinu môžeme nájsť v juhovýchodnej Ázii a rastie v tropických lesoch. Pre svoje liečivé účinky sa používa na liečbu viacerých ochorení, napríklad malárie. Táto rastlina je známa aj svojimi antibakteriálnymi, protizápalovými, antimykotickými a antioxidačnými účinkami.  

Rana sa bez problémov zahojila

Vedci pozorovali ranu počas niekoľkých dní. V štúdii píšu, že rana nevykazovala známky zápalu a po piatich dňoch sa zatvorila.  

“Zaujímavé je, že Rakus odpočíval viac než je zvykom, počas toho, ako bol zranený. Spánok podporuje liečbu rán, pretože sa vylučuje rastový hormón a zvýšená je aj syntáza proteínov a delenie buniek,” vysvetľuje vedúca štúdie, Isabelle Laumer. 

Otázkou pre vedcov ostávalo, do akej miery bolo správanie Rakusa úmyselné. Autori výskumu tvrdia, že toto správanie vyzeralo ako úmyselné. Orangutan aplikoval miazgu a požuté listy len na ranu, ktorá sa nachádzala na jednej strane tváre. Nikde inde túto procedúru neaplikoval.  

Použitá rastlina zároveň slúži ako analgetikum, čo znamená, že Rakus pocítil úľavu od bolesti takmer okamžite. Orangutany tieto rastliny jedia len vzácne, no môže sa stať, že si popri jedle siahnu na ranu. Miazga na prstoch sa im môže do rany dostať a bolesť zastaviť. Orangutany to postrehnú a tak môžu toto správanie niekoľkokrát zopakovať. Tým sa naučia, že táto rastlina im môže pomôcť s bolesťou a vyliečiť rany.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre