Výskumníci po prvýkrát syntetizovali kriticky dôležitú molekulu pre život: Veria, že nám pomôže odhaliť jeho záhady

Výskumníci syntetizovali kyselinu glycerovú a demonštrovali, že by mohla vzniknúť vo vesmíre.

Výskumníci po prvýkrát syntetizovali mimoriadne dôležitú molekulu pre život
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Hawai’i po prvýkrát v laboratóriu syntetizovali molekulu, ktorá je kritická pre metabolizmus živých organizmov. Podarilo sa im to pri mimoriadne nízkych teplotách, len 10 Kelvinov, čo je -263,15 stupňov Celzia. 

Nový výskum nám pomáha lepšie pochopiť, ako mohol vzniknúť život na našej planéte. Práca ďalej vysvetľuje, ako môže vzniknúť kyselina glycerová v chladnom prostredí bohatom na ľad a oxid uhličitý vo vesmíre. Kyselina glycerová je najjednoduchšou cukrovou kyselinou, ktorá nám pomáha s procesom, ktorý nazývame glykóza. Vedci tento proces popisujú ako motor, ktorý nám pomáha rozložiť jedlo na energiu, ktorú môže telo použiť. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou experimentov, ktoré zahŕňali medzihviezdny model a modely pre galaktické kozmické lúče vedci vytvorili a odhalili kyselinu glycerovú. K tomu im pomohli fotoionizačné lasery v plynnej fáze. Výskumníci predpokladajú, že molekuly kyseliny glycerovej môžu hrať úlohu pri vzniku a vývoji života na planétach, ktoré sú podobné našej Zemi. Po vytvorení a detegovaní molekuly autori štúdie dúfajú, že sa im ju podarí nájsť aj vo vesmíre. Na pozorovania chcú použiť teleskopy ako ALMA.  

“Naša štúdia naznačuje, že kyselina glycerová mohla vzniknúť v molekulárnych oblakoch a možno aj v hviezdotvorných regiónoch. Následne sa dostala na našu Zem pomocou komét alebo meteoritov. Tým tieto objekty prispeli ku základným kameňom života, z ktorých sa následne vytvorilo všetko, čo na planéte existuje dodnes,” vysvetľuje Ralf Kaiser, jeden z autorov výskumu.  

Pochopenie ako tieto molekuly vznikajú vo vesmíre je až kriticky dôležité pre pochopenie toho, ako vznikal život na našej planéte. Zároveň výskumníci môžu získať obrovské množstvo cenných poznatkov, ktoré nám prezradia, ako môže život vzniknúť za hranicami našej sústavy.  

Pátranie po živote vo vesmíre

Aj napriek obrovským snahám vedcov, Zem ostáva jedinou planétou, na ktorej sme zatiaľ “odhalili” život. Výskumníci objavili tisíce exoplanét, no zatiaľ nenašli jediný dôkaz o tom, že by život existoval kdekoľvek mimo Zeme. Nedávno však prešiel satelit LIFE dôležitou skúškou, v rámci ktorej dokázal odhaliť biologické stopy na Zemi, na ktorú sa teleskop v simulácii pozeral zo vzdialenosti 30 svetelných rokov.  

Atmosféra exoplanét môže byť mimoriadne komplexná. Astrobiológovia sa naučili zameriavať sa na určité aspekty, ktoré odhaľujú potenciál exoplanéty ukrývať život. Ide o tri látky, oxid dusný, chlórmetán a brómmetán. V tomto prípade však chceli vedieť, či by dokázal teleskop LIFE zachytiť oxid uhličitý, vodu, ozón a metán. Ukázalo sa, že všetky tieto látky dokázal LIFE zaznamenať. 

Autori tejto štúdie tvrdia, že potenciálna existencia kyseliny glycerovej vo vesmíre nám ukazuje, že chémia v tele človeka je prepojená s chémiou celého vesmíru. Možno aj na základe týchto poznatkov dokážeme v nasledujúcich rokoch odhaliť planétu, ktorá by mohla ukrývať život rovnako ako Zem.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre