Výskumníci odhalili cyklus, ktorý už milióny rokov zásadne ovplyvňuje rozmanitosť života na Zemi
Pohyb zemských tektonických platní nepriamo ovplyvňuje prepuknutie, alebo vymretie života na planéte.
Výskumníci z University of Sydney vo svojej novej práci odhalili proces, ktorý môže ovplyvňovať diverzitu života na Zemi.
Vo svojej práci opisujú geologický cyklický proces, ktorý má vplyv na výšku hladiny morí a tým zároveň výrazne vplýva na diverzitu vodných živočíšnych druhov. Tento proces môže fungovať už 250-miliónov rokov. Dvíhaním a klesaním morskej hladiny sa menia oblasti na kontinentálnych šelfoch a v plytkých moriach. Ako autori práce vysvetľujú, tento proces má vplyv na to, či sa určitým živočíšnym druhom v oblasti darí alebo či naopak vymierajú. Zároveň ide o procesy, ktoré majú potenciál podnietiť tvorbu nového života.
Objavené procesy sa viažu na platňovú tektoniku. Ako vedci dokázali v štúdii, objavený tektonický cyklus sa opakuje každých 36-miliónov rokov. V tomto prípade ide o striedanie rýchlejšieho a pomalšieho rozchádzania oceánskeho dna. To zároveň vedie k cyklickým zmenám v hĺbke oceánov a transport vody do hlbín Zeme.
„Cyklické zmeny v tektonických procesoch Zeme vedú k zaplavovaniu, alebo naopak vysúšaniu kontinentov planéty, čo má vplyv na biodiverzitu planéty,“ tvrdí spoluautor štúdie, Dietmar Muller.
Vedci majú v rukách dostatok dôkazov, aby mohli usúdiť, že tektonické cykly a zmeny vo výške hladiny morí a oceánov hrali a ešte hrajú mimoriadne dôležitú úlohu pri vytváraní biodiverzity morského života už milióny rokov.
Na videu nižšie si môžete pozrieť ako vyzeralo 250-miliónov rokov evolúcie Zeme vplyvom tektonických procesov a zmien vo výške morských hladín.
Neprehliadni
„Cyklus trvá 36-miliónov rokov preto, lebo táto doba odzrkadľuje za ako dlho sa tektonické platne zeme recyklujú v zemskom plášti,“ vysvetlil Muller.
Pravidelný tektonický cyklus
V zemskom plášti prebieha konvekcia. Ide o cyklický pohyb horúceho materiálu, ktorý stúpa do vyšších vrstiev zeme a chladného materiálu, ktorý naopak klesá. V rámci týchto procesov zároveň dochádza aj k recyklácii materiálu, ktorý sa dostane do útrob planéty. Autori štúdie tvrdia, že geologická formácia Winton Formation v austrálskom Queenslande slúži ako dokonalý príklad toho, ako meniace sa hladiny morí ovplyvnili biodiverzitu v Austrálii.
Táto formácia sa vyznačuje bohatou zbierkou dinosaurích fosílií a opálov. Vedcom ponúka jedinečný pohľad do obdobia, kedy sa tento kontinent nachádzal celý pod vodou. Keď sa hladina morí postupom času menila, v plytkých oblastiach sa vytvorili jedinečné biotopy, kde našlo domov množstvo živočíšnych druhou.
„Formácia Winton Formation pochádza z obdobia kriedy a je nevyvrátiteľným dôkazom o dôležitosti zmien morských hladín. Ponúka nám pohľad do obdobia kedy sa kontinent Austrálie transformoval a kedy ho obývali fascinujúce stvorenia,“ dodáva Muller.
Zmeny morských hladín vplyvom tektonických procesov sa nespájajú s globálnym otepľovaním ani nijak neovplyvňujú ako sa bude podnebie Zeme v budúcnosti vyvíjať.
Komentáre