Živočíšne druhy sa dokážu adaptovať rýchlejšie, než sa predpokladalo: Dokážu prežiť aj globálne otepľovanie?

Vo svojej novej práci sa vedci pozreli na meniaci sa svet a schopnosť živočíchov prispôsobiť sa na rýchlo sa meniace prostredia.

Dokážu sa živočíchy adaptovať meniacemu sa svetu?
Zdroj: Unsplash (Una Miller, Henry Dick) PNGEgg, Úprava: Vosveteit.sk

Štúdia vedcov z University of Auckland poukazuje na to, že živočíšne druhy môžu mať vyššiu schopnosť prispôsobiť sa prostrediu a prežiť, než si vedci doteraz mysleli. V rámci vedeckej práce vedecký tím analyzoval 19 živočíšnych druhov a drvivá väčšina z nich vykazovala schopnosť rapídnej adaptácie.

Naša planéta momentálne prechádza výraznými zmenami, ktoré sú zapríčinené aj ľudskou činnosťou. Živočíšne druhy strácajú svoje obydlia vplyvom globálneho otepľovania a vedci sa domnievajú, že schopnosť rapídne sa prispôsobiť novým podmienkam môže niektorým druhom v tomto prípade prežiť. Záhadou ale ostávalo, či je schopnosť adaptácie natoľko rýchla, že živočíchy dokážu držať krok s globálnym otepľovaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hihi, druh vtáka, je jedným z tých menej šťastných živočíchov. Podľa výskumu tento druh vykazoval menšiu schopnosť prispôsobiť sa podmienkam. Autorka štúdie, doktorka Anna Santure tvrdí, že väčšina druhov vykazuje oveľa vyššie schopnosti rýchlej adaptácie, ak ich nedostihne globálne otepľovanie a neprídu o svoje domáce prostredie. Ako budú živočíchy reagovať na drsnejšie prejavy klimatických zmien zatiaľ nie je jasné.

„Štúdia vtákov Hihi súhlasí s predchádzajúcimi vedeckými prácami. Tento druh sa nevyznačuje až takou schopnosťou adaptácie, no vieme mu pomôcť udržiavaním prostredia, v ktorom žijú, dodávaním potravy a monitorovaním predátorov v blízkosti ich domáceho prostredia.“, vysvetľuje Santure.

Dokáže evolúcia držať krok s globálnym otepľovaním?

Nová štúdia auckladnskej univerzity pozostáva z množstva individuálnych prác, z ktorých sa niektoré datujú aj tridsať rokov do minulosti. To znamená, že vedecký tím pracoval s naozaj detailnými záznamami o zvieracích populáciách. Čo sa vtákov Hihi týka, tím mal k dispozícii až dva datasety, ktoré reprezentovali 31 rokov a približne 90-tisíc hodín výskumu. Informácie o tomto druhu prinášali ako vedci, tak aj študenti alebo dobrovoľníci. Skúmané populácie boli študované intenzívne a vedci majú záznam o rozmnožovaní a schopnostiach prežitia pre každého jedinca.

Evolúcia je extrémne pomalý proces, no viditeľné zmeny môžu nastať v rozmedzí niekoľkých rokov. Práve tieto rýchle zmeny sú záujmom vedcov, ktorí ich vďaka pokrokom v genetike a štatistike dokážu odhaliť oveľa rýchlejšie.

Príkladom rýchlej adaptácie na odlišné podmienky sú živočíšne druhy, ktoré sa dostali na Nový Zéland. Ide napríklad o lasice, ktoré sú v tomto prostredí výrazne väčšie, než európske populácie, z ktorých tieto živočíchy vzišli. Zmeny v živočíšnych druhoch môže vyvolať aj ľudská činnosť. Výrazné a rýchle zmeny v tomto prípade možno pozorovať pri mnohých domestikovaných a farmárskych živočíšnych druhoch.

Výsledky ale poukazujú na to, že niektoré živočíšne druhy sa môžu adaptovať na svet meniaci sa dôsledkami klimatických zmien. Oproti predchádzajúcim štúdiám je schopnosť niektorých živočíšnych druhov prispôsobiť sa až dvojnásobne vyššia, píšu autori vo svojej práci. Táto schopnosť teda môže poskytnúť živočíchom výhodu pri globálnom otepľovaní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre