TechnológieVeda a výskum

Vylepšený systém JDAM spraví z obyčajnej bomby špičkovú navádzanú strelu: Pozrite sa, ako funguje

Systém JDAM fungoval už od 90. rokov, pričom si prešiel viacerými vylepšeniami. Tentokrát dostáva výrazne vyšší dolet.

Zbrojárska spoločnosť Kratos Defense and Security Solutions uzavrela so spoločnosťou Boeing Memorandum o porozumení. Náplňou ktorého je vývoj zariadenia, ktoré by tradičnú “hlúpu” bombu pretvorilo na vylepšenú navádzanú raketu s mimoriadnou presnosťou.  

Ide o systém JDAM, ktorý vznikol ešte v 90. rokoch. Zaujímavosťou tohto systému je, že sa bomba nemusí nijak upravovať. Tradičný systém JDAM váži približne 228 kilogramov a dostrel má 13 námorných míľ, čo je v prepočte 24 km. Systém JDAM je v podstate “násadkou”, ktorá sa na bombu pripevní a zvýši sa nielen dolet, ale aj presnosť. Systém pozostáva z krídel a navádzacieho systému.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Navádzanie systému JDAM (pozn. Redakcie: Joint Direct Attack Munition) pozostáva z GPS navigácie, vyhľadávacích systémov a manévrovacích systémov. Pridaním  navádzania a krídel na tradičnú bombu našli spoločnosti spôsob, ako poskytnúť bombu s dlhším doletom a špičkovým navádzaním za výrazne nižšiu cenu. Systém JDAM slúži na vysporiadanie sa s pozemnými a námornými hrozbami. Zbraň je zároveň navrhnutá tak, aby sa dala vyrábať vo veľkom a dostala sa k 35 partnerom projektu. S týmto systémom dokáže bomba nájsť svoj cieľ bez ohľadu na to, či je deň alebo noc a nie je závislá ani od počasia. 

“Sme hrdí, že si spoločnosť Boeing vybrala náš turbínový motor TDI-J85 pre vylepšený systém JDAM. Systém JDAM sa vyznačuje dlhým doletom a presnosťou, s ktorými existuje obrovský potenciál pre využitie tejto zbrane,” tvrdí Joseph Kovasity, senior Viceprezident pre TDI.  

Vylepšený JDAM

Ako sme už spomenuli, tradičný systém JDAM má dolet približne 24 kilometrov a dokáže sa trafiť s presnosťou 5 metrov od cieľa. Spoločnosti Kratos a Boeing v rámci spolupráce vyvíjajú systém Powered JDAM, ktorý zvýši dolet rakety až na 1300 km. Okrem krídel má tento systém aj svoj vlastný prúdový motor, palivové nádrže a podporné systémy. Ako sme uviedli na začiatku, z jednoduchej navádzanej rakety, sa teda stane drobná raketa, ktorá môže slúžiť pri rôznych taktických situáciách.  

“Systém Powered JDAM je ďalším krokom v evolúcii systémov JDAM a JDAM Extended Range zbraňových systémov. Systém Powered JDAM má schopnosť skĺbiť mimoriadne výkonný zbraňový systém s nízkymi nákladmi. Veríme, že tento systém má potenciál doplniť obranné zložky všetkých partnerov,” vyjadril sa Bob Ciesla, Viceprezident Boeing Precision Engagement Systems.  

Motor TDI-J85 je pomerne malým, lacným, no zato kvalitným a výkonným motorom, ktorý vyrába spoločnosť Kratos Defense and Security Solutions. Ako obe spoločnosti tvrdia, systém Powered JDAM je navrhnutý tak, aby dokázal pomôcť v prebiehajúcich konfliktoch a pomohol zabrániť tým konfliktom, ktoré by v budúcnosti mohli nastať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close