APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Vybíjal sa vám nedávno smartfón rýchlejšie než inokedy? Dôvodom môže byť Facebook

Facebook mal údajne používateľom vybíjať batériu viac, ako by to bolo vhodné. Teraz má spoločnosť čeliť žalobe od bývalého zamestnanca.

Všimli ste si vo svojom smartfóne zvýšenú spotrebu batérie, aj keď ho nevyužívate príliš intenzívne? Možno ste sa aj vy stretli s akýmsi testovaním spoločnosti Meta, ktorá mala zámerne vybíjať smartfóny používateľom ich aplikácií. Konkrétne sa rozprávame o aplikáciách ako je Facebook a Messenger, na ktorej pracoval aj George Hayward, 33 ročný bývalý zamestnanec spoločnosti Meta. Ten však aktuálne spoločnosť žaluje, informuje portál republicworld.com. A dôvod žaloby vás pravdepodobne neprekvapí, ide práve o zámerné vybíjanie batérií a vyššiu spotrebu aplikácií. Meta si pritom odôvodnila toto vybíjanie jednoduchým testovaním, ktoré by malo byť bežné. Spôsob, akým však Meta mala testovať svoje aplikácie rozhodne nie je v poriadku.

Facebook mal zámerne vybíjať batérie smartfónov

Testovanie aplikácie a jej funkcií sa dá robiť rôznym spôsobom. Používatelia však nevedia, akým spôsobom sa toto môže odohrávať a ako to dokáže ovplyvniť aj ich zariadenie. Po vyjadrení bývalého zamestnanca spoločnosti Meta si však pravdepodobne budeme dávať pozor aj na tieto postupy. Testovanie pre aplikáciu Facebook a tiež komunikačnú platformu Messenger totiž neprebiehalo tak, ako by sme si predstavovali. Toto testovanie malo za cieľ zistiť, aký rýchly je ich softvérový systém alebo ako sa môže načítať obrázok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bývalý zamestnanec Facebooku obviňuje platformu z tajného vybíjania mobilných batérií používateľov.“

Výsledkom mala byť vyššia spotreba batérie práve v smartfónoch používateľov. Tí však o takomto procese nemali byť informovaní, čo rozhodne nie je v poriadku. Facebook sa ale odvoláva na testovanie, no oficiálne vyjadrenie spoločnosti Meta zatiaľ nemáme. Vyjadrenie tak máme zatiaľ len od žalobcu spoločnosti, ktorý sa pokúšal situáciu riešiť v rámci spoločnosti. To sa mu ale neprekvapilo a jeho slová môžu používateľov tejto sociálnej siete poriadne pohoršiť.

Stať sa mohlo skutočne čokoľvek

Bývalý zamestnanec spoločnosti prezradil, ako to dopadlo pri jeho pokuse o riešenie problému. Z vyšších pozícii mu ale na jeho námietku, že takéto testovanie je ilegálne, bolo povedané, že sa týmto testovaním snažili pomôcť zlepšiť službu pre veľké množstvo používateľov. Ak teda takýto spôsob testovania ublížil menšiemu počtu ľudí, tak sa vôbec nič nestalo.

Facebook však využíva mnoho ľudí a je otázne, koľko používateľov sa mohlo stretnúť s negatívnymi následkami testovania. Vybitie batérie sa totiž mohlo stať aj v tom najmenej vhodnom okamihu, k čomu prispeli aj aplikácie od spoločnosti Meta. A mohlo ísť aj o prípad, kedy si používatelia potrebovali zavolať pomoc.

Testovanie s následkom zámerného vybíjania batérií môžeme považovať za vážny zásah do našich telefónov. Ako sa teda nakoniec Facebook a spoločnosť Meta postavia k tomuto problému zatiaľ nevieme. No dúfame, že sa situácia v blízkej dobe objasní a podobné testovanie sa už nebude opakovať.

Všimli ste si zvýšenú spotrebu energie aj vo vašom smartfóne? A využívate aplikáciu pre Facebook? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close