Vyberáte si nový počítač? Tieto špecifikácie by ste určite nemali prehliadať!

Ak hľadáte nový počítač, určite by ste si ho mali vybrať podľa niekoľko základných špecifikácií. Pozrite sa, čo neprehliadnuť.

MacBook apple
Zdroj: Manu Padilla / Shutterstock.com

Výber novej elektroniky je vždy komplikovanou situáciou, ktorú však čas od času musíme vykonať. V minulosti sme sa už venovali špecifikáciám smartfónov, ktoré by sme určite nemali prehliadať, ak si nechceme kúpiť nepoužiteľný model. Rovnako by sme sa ale mali zamyslieť aj nad špecifikáciami, ktoré bude mať náš budúci počítač. A ktoré vlastnosti by sme nemali prehliadať si teraz prezradíme v našom článku, ktorý vás aspoň základne navedie k tomu, nad čím sa zamyslieť pri kúpe nového zariadenia.

Všetko začína od procesora

Základom počítača je jeho procesor, ktorým to všetko začína. Vybrať si tak môžeme počítač, ktorý nám bude slúžiť len pre základné potreby ako je napríklad využívanie kancelárskych programov. Pre takéto počítače nám postačí procesor s nižším výkonom. Rovnako si však môžeme vybrať zariadenie, ktoré využijeme aj pre náročnejšie, napríklad grafické programy či dokonca aj hry. Pri takýchto počítačoch by sme sa už mali na procesor pozrieť o niečo lepšie. Dvoma hlavnými parametrami u procesorov, ktoré by sme si mali všímať, sú počet jadier a jeho frekvencia. No rovnako by sme nemali zabúdať ani na generáciu procesora. Neplatí totiž vždy, že vyššia frekvencia sa automaticky rovná vyšší výkon, hoci je to dobrý odrazový mostík. Novšie procesory majú zväčša hustejšie usporiadané tranzistory, čo im umožňuje efektívnejšie medzi sebou komunikovať. Vo výsledku dosiahnu väčší výkon a sú energeticky úspornejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Frekvenciu procesora môžeme porovnávať len v rámci jednej generácie procesorov a nie naprieč rôznymi generáciami. Nedostali by sme totiž porovnateľné výsledky.“

procesr AMD Ryzden
Zdroj: Pixabay.com (cebbi)

Pokračovať by sme mali aj pamäťou, ktorú sledujeme aj pri našich smartfónoch. RAM by sme pritom dnes už mali sledovať s veľkosťou minimálne 8GB, pričom pri väčších nárokoch na počítač, ako napríklad pri hraní hier, by sme vedeli využiť pokojne aj 16GB. Rovnako by sme sa mali pozerať aj na typ RAM, teda k dispozícii sú novšie a rýchlejšie pamäte DDR5, no rozšírené sú aj typy DDR4 alebo dokonca staršie DDR3.

Pre používanie počítača je pre nás podstatný aj úložný disk. Na výber máme z možnosti HDD, teda pevného disku alebo SSD (solid-state drive). SSD disky sú dnes rýchlejšie a zvyčajne ponúka menší priestor za vyššiu cenu. Ak teda preferujete vyššiu kapacitu disku, mali by ste siahnuť skôr po HDD. Pre väčšinu úkonov a vyššiu rýchlosť váš počítač privíta skôr SSD disk. Tu treba uviesť, že rýchlosť pri načítaní a zapisovaní dát je v prípade SSD diskov bádateľne rýchlejšia. Pod na čítaním súborov si predstavte  rýchlosť otvárania programov či samotné načítanie operačného systému.

Nezabúdajme ani na grafiku a ďalšie vlastnosti

Pri počítačoch nás určite bude zaujímať aj ich grafická karta. Niektoré počítače majú grafickú kartu integrovanú, ktorá nám pokojne postačí pre základné úkony. Ak však chcete hrať náročnejšie hry alebo využívať graficky náročnejšie programy, mali by ste sa pozrieť aj po dedikovanej grafickej karte.

Podstatnou otázkou pre každý počítač je aj jeho operačný systém. Preferujete Windows, macOS alebo Linux? Každý používateľ môže mať vlastné preferencie a niekomu môže vyhovovať používateľsky priateľský Windows, inému zasa uzatvorenejší a prehľadnejší macOS. A pre tých, ktorí si systém radi upravia podľa seba a neprekáža im so systémom sa hrať, je tu Linux.

Windows 11 aktualizacia
Zdroj: mundissima Shutterstock.com

Sústrediť by ste sa mali určite aj na displej, ktorý nám umožní s počítačom pracovať tak, ako si predstavujeme. Pri stolných počítačoch si zvyčajne volíme monitory, ktoré môžu byť kvalitnejšie, no aj menej kvalitné. Aj tuto by sme mali zvážiť, k čomu monitor využijeme a akú máme cenovú hranicu. Notebooky však ponúkajú vstavaný displej, pri ktorých by sme mali zvážiť aj veľkosť či prenosnosť. Ostatne od toho nám prenosný počítač aj je.

Aké porty a konektory počítač ponúka?

S trendom miniaturizácie sa z počítačov viaceré porty a konektory vytrácajú. Modernejšie notebooky vám dnes už vlastne neponúknu nič viac ako pár USB-C konektorov, prípadne 3.5mm jack. Pri výbere počítača si teda prezrite, aké konektory ponúka, teda či v ňom nájdete USB, HDMI, audioporty alebo aj čítačku pamäťových kariet. Vyberte si taký počítač, ktorý vám vaše vybrané konektory ponúkne.

Pri notebookoch by ste sa mali pozrieť aj na batériu a jej kapacitu. Pri prenose počítača na rôzne miesta totiž pravdepodobne uvítate, keď vám vydrží dlhšiu dobu aj bez nabíjačky. Túto špecifikáciu častokrát prehliadame, no nakoniec bývame nepríjemne prekvapení. Tieto všetky špecifikácie by ste mali sledovať s ohľadom na vami zvolenú cenovú hranicu, teda koľko dokážete za nový počítač utratiť.

Aký počítač aktuálne využívate vy? A ste s ním spokojní? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre