Vstupujeme do nového veku, keď kozmické lode sú schopné komunikácie cez lasery

Misia Psyche nedávno odštartovala a už má za sebou prvý z niekoľkých mimoriadne dôležitých testov, ktorý umožní oveľa lepšiu komunikáciu vesmírnych misií.

NASA otestovala laserový komunikačný systém, ktorý zlepší komunikáciu vesmírnych misií so Zemou
Zdroj: Rubin, NASA / JPL - Caltech / ASU, Pixabay (DanXaw, GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

V októbri americká NASA vypustila dlho očakávanú, no neustále odkladanú misiu Psyche. Vesmírna sonda sa momentálne nachádza na ceste k asteroidu 16-Psyche, ktorý je bohatý na kovy a uvažuje sa, že by mohlo ísť o jadro nevyformovaného zárodku planéty.  

Výskum tohto asteroidu je len jedným bodom misie sondy. Ako informuje portál Universe Today, druhou hlavnou náplňou je otestovanie laserového komunikačného systému. Ide o systém DSOC (pozn. redakcie: Deep Space Optical Communications), ktorý používa infračervený laser na komunikáciu medzi sondami a pozemnými stanicami

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia Psyche má za sebou prvý experiment, ktorého podstatou bolo komunikovať pomocou systému DSOC s teleskopom Hale, ktorý je súčasťou observatória Palomar v štáte Kalifornia. Sonda Psyche sa nachádzala niekde za obežnou dráhou Mesiaca vo vzdialenosti takmer 16-miliónov kilometrov. Komunikačný test sa odohral 14. novembra a prebehol úspešne. Počas testu sa vymenili dáta medzi observatóriom a sondou, pričom obe technológie dokázali úspešne odoslať aj prijať dáta. Tento test vedci nazývajú “prvé svetlo”.  

“Dosiahnutie prvého svetla je len jedným z mnohých kritických míľnikov systému DSOC, ktoré sa pokúsime v nasledujúcich mesiacoch dosiahnuť. Touto cestou dláždime smer k výkonnejšej komunikácii. Tá nám dovolí posielať viac vedeckých informácií, fotografie s vyšším rozlíšením a streamovanie videa, ktoré bude podporovať ďalší obrovský skok ľudstva, cestu na Mars,” tvrdí Trudy Kortes, riaditeľka oddelenia demonštrácie nových technológií v centrále NASA vo Washingtone.  

Nová generácia vesmírnej komunikácie

Systém laserovej komunikácie DSOC prichádza podľa odborníkov práve načas. Nachádzame sa v dobe, kedy vedecké inštrumenty napredujú bleskovým tempom a stávajú sa čoraz silnejšie. Znamená to, že nám na Zem posielajú čoraz väčšie množstvo vedeckých dát, no naše komunikačné systémy s týmto tempom držia už z posledného. Laserová technológia by mohla pomôcť odstrániť obmedzenia, ktoré zdržujú prebiehajúce misie.  

Dnešné komunikačné systémy sú založené na špičkovej rádiovej komunikácii. Infračervený laserový komunikačný systém by však mohol priniesť od 10 do 100-krát vyššie prenosové rýchlosti. Vesmírne sondy momentálne komunikujú pomocou Deep Space Network (DSN), siete, ktorá sa skladá z troch zariadení, ktoré sú rozmiestnené po celom svete. Jedno sa nachádza v Kalifornii, ďalšie dva v Španielsku a Austrálii.  

DSN je spoľahlivá a NASA umožňuje všetkým vesmírnym krajinám používať túto technológiu. Jej najväčším nedostatkom je, že sa zakladá na rádiovej technológii, čo má svoje výrazné obmedzenia. Pre lepšiu predstavu, poslať 250 Mbit na Zem môže trvať až 20 hodín, viac ak sa sonda nachádza ďalej od Zeme.  

Excelentným príkladom je misia New Horizons. Keď posielala v roku 2007 dáta z Jupitera, prenosová rýchlosť bola približne 38 kbps, čo je len kúsok horšie ako dávne dial-up modemy. Keď sa sonda dostala k Plutu, rýchlosť klesla na 2000 bps. To je ako komunikovať v morzeovke.  

Ani systém DSOC nie je dokonalý. Jedným z problémov je, že je prenosová rýchlosť vyššia počas noci. Vzdialenosť je problém aj v tomto prípade. Počas vysielania misie Psyche trvalo približne 50 sekúnd, než sa signál dostal k Zemi. Keď sa misia dostane k asteroidu, komunikácia môže trvať až 20 minút. Odborníci vysvetľujú, že v budúcnosti sa stanú vesmírne misie viac a viac závislé na prenose dát. V budúcnosti by sme však mohli vidieť aj priamy prenos z Marsu, no zdržaniu signálu sa vyhnúť nedokážeme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre