Voľby 2023 do NR SR: „Neverte automaticky všetkému, čo vidíte a počujete v online priestore“, upozorňuje NBÚ

NBÚ varuje, že spolu s blížiacim sa termínom Volieb 2023 do NR SR, sa budeme stretávať aj s pribúdajúcimi podvodmi v kybernetickom priestore.

volby 2023 a kyberneticke hrozby
Zdroj: andriano.cz / shutterstock.com a gualtiero boffi / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Hoci leto je v plnom prúde, počas ktorého mnohí z nás vyhľadávajú oddych a pokoj, tak aj napriek tomu, sa na nás z každej strany pozerajú tváre známych politikov z billboardov, ktorí sa uchádzajú o hlasy voličov v nadchádzajúcich voľbách do NR SR. No ako každé voľby, tak aj tieto sprevádza tvrdá predvolebná kampaň, v ktorej si politici nezostávajú nič dlžní.

So širším nástupom a rozmachom umelej inteligencie, ktorá je čoraz dostupnejšou nielen pre expertov, ale aj pre širokú verejnosť, vzrastá i riziko jej zneužitia. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v týchto dňoch vydal varovanie pred zvýšeným rizikom kybernetických bezpečnostných incidentov a iných škodlivých aktivít v kybernetickom priestore v súvislosti s voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dajte si pozor na phishing, varuje úrad

Úrad na svojich stránkach píše, že očakáva zvýšený počet podvodných e-mailov či SMS správ, ktoré budú súvisieť s témou nadchádzajúcich volieb, a preto by sme mali byť obozretní.

„Zneužívaním témy volieb môžu viesť k neoprávnenému získaniu prístupu do e-mailových účtov alebo k získaniu iných citlivých údajov a ich následnému zneužitiu, napr. s cieľom zdiskreditovať osobu s významným spoločenským postavením, k získaniu prihlasovacích údajov do internetbankingu a následným okradnutím obete a pod.“, uvádza NBÚ.

Hackerské proruské skupiny sa môžu pokúsiť ovplyvniť voľby

No to nie je jediná hrozba, ktorá na nás čaká. NBÚ varuje aj pred kybernetickými útokmi prorusky orientovaných hackerských skupín na slovenské ciele. NBÚ sa domnieva, že hackeri by mohli mať záujem prostredníctvom DDoS či iných typov útokov narušiť riadny priebeh volieb.

„Očakávame kybernetické útoky prorusky orientovaných hackerských skupín na slovenské ciele vo vzťahu k zabezpečeniu sietí a informačných systémov prevádzkovateľov základných služieb vrátane prvkov kritickej infraštruktúry a osobitne vo volebnej infraštruktúre ako súčasť hybridného pôsobenia Ruskej federácie s cieľom ovplyvňovať volebný proces.“, opisuje svoje obavy úrad.

Pozor na manipulatívny obsah

NBÚ ďalej upozorňuje, že očakávajú zvýšenú aktivitu podvodných účtov na sociálnych sieťach, ktorých cieľom je ovplyvniť verejnú mienku. Zdôrazňuje, že jedným z najnovších trendov sú takzvané deepfake videá alebo iné formy šírenia dezinformácií vizuálnou formou. Pre tých, ktorí nevedia, tak pomocou AI možno vytvoriť nielen obrázky ale aj videá, kde útočník môže vložiť politikovi či inej známej osoby do úst slova, ktoré nikdy nepovedal.

„Môže dôjsť navonok k vernému napodobneniu výzoru a hlasu verejne známej osoby, ktorá však sprostredkuje falošný odkaz vytvorený útočníkom. Takéto deepfake videá môžu mať za cieľ zdiskreditovať osoby s významných postavením alebo zneužitím ich identity ovplyvňovať verejnú mienku pred a počas volieb. Rovnako môžu byť deepfake videá využité na rôzne podvodné aktivity.“

Ako predchádzať tomu, aby sme sa stali obeťou manipulácie

Úrad v publikovanej správe dopĺňa, že nemáme automaticky veriť všetkému, čo počujeme v online priestore. Pri obsahu by sme sa mali snažiť čerpať informácie z dôveryhodných zdrojov a zároveň by sme si ich mali overovať z ďalších.

NBÚ hovorí, že cieľom podvodníkov v tomto prípade môže byť vyvolanie emotívnej reakcie, a preto by sme mali brať škandalózny či obdobný obsah s rezervou ešte predtým, ako ho zoberieme ako fakt či ho budeme ďalej zdieľať.

Na rozlíšenie toho, či sa pozeráme na skutočný videozáznam alebo deepfake video, by sme sa mali sústrediť na nezvyčajné pohyby tela či mimiku tváre. Najmä na neprirodzené pohyby očí, žmurkanie, otváranie úst, prejavené emócie na tvári človeka, ktoré nezodpovedajú hovorenému obsahu a podobne.

Rovnako by sme sa mali pozerať aj na technickú stránku videa. Napríklad, neprirodzené osvetlenie vo videu, či dopadajú tienia zodpovedajú smeru osvetlenia a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre