Volal vám niekto, že potrebuje peniaze? Neverte svojim ušiam, hoci vám telefonuje rodinný príslušník! Tento podvod je nesmierne nebezpečný!

Hlasové podvody sú nebezpečným a efektívnym spôsobom, ako vylákať z obetí peniaze. Ako rozoznať umelú inteligenciu od skutočného hlasu?

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Volá neznáme číslo. Ozve sa hlas známej osoby, rodinného príslušníka. Hovorí, že ho na jeho dovolenke v zahraničí okradli o peniaze a doklady, tak potrebuje peniaze na cestu. V zúfalstve pošlete peniaze na účet, ktorý vám prišiel do SMS správy, veď vám to predsa povedal daný rodinný príslušník jeho vlastným hlasom. Alebo ani nie?

Umelá inteligencia je jedným z najvýraznejších vynálezov tejto doby. Dokáže človeku pomôcť pri tvorbe textov, obrázkov, hudby či videa. Keď sa však dostane do rúk zlým ľuďom, páchajú s ňou hlasové podvody útočiace na najhlbšie emócie človeka. Na sfalšovanie hlasu blízkej osoby stačia umelej inteligencii len 3 sekundy pôvodnej nahrávky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to za podvod?

Kriminálnici využívajú pri ich praktikách správy, ktoré sú plné nátlaku a časovej tiesne. Zneužívajú nástroje umelej inteligencie na prevtelenie sa do hlasu inej osoby. Jednať sa môže o priateľa, rodinného príslušníka alebo šéfa obete.

Hlasové podvody poháňané umelou inteligenciou, tiež nazývané aj ako „vishing,“ alebo „voice phishing“ útoky, sú jedným z najefektívnejších spôsobov, akým chcú útočníci zo svojich obetí dostať peniaze.

Výsledkom prieskumu uverejnenom na portáli mcafee.com je, že 77% ľudí, ktorí dostali podobný telefonát, ako v úvode článku, skutočne poslalo peniaze podvodníkom.

Ako hlasové podvody fungujú?

Útočníci si najprv vyhliadnu svoju obeť. Potrebujú získať dostatok informácií o obeti, ako i o osobe, za ktorú sa budú vydávať na to, aby okolo nej dokázali vymyslieť rýchly, uveriteľný príbeh. Môže sa to zdať ako beh na dlhú trať, no vzhľadom na úspešnosť útoku, idú prakticky na istotu.

Následne potrebujú získať nahrávku originálneho hlasu osoby, za ktorú sa chcú vydávať. Vzhľadom na to, že na sociálne siete zdieľa vlastné videá už veľa ľudí, útočníci majú, z čoho vyberať. Čím viac originálneho obsahu do umelej inteligencie vložia, tým uveriteľnejšie bude hlas od umelej inteligencie znieť. Stačí im však aj pár sekúnd.

Posledný krok je teda jasný: zavolať obeti, povedať jej svoj príbeh a dúfať, že peniaze cinknú na účte. Čerešničkou na torte je, ak podvodník presvedčí svoju obeť k prevodu peňazí cez darčekové karty, kryptomeny, alebo podobné spôsoby. V takom prípade totiž nemožno vydokladovať identitu útočníka ani žiadať vrátenie peňazí od banky.

Ako rozoznať hlasové podvody od skutočných telefonátov?

Overte si, z druhého zdroja, čo vám druhý človek hovorí

Ak vám človek zavolal z neznámeho čísla, zavolajte mu naspäť, avšak na jeho skutočné číslo v kontaktoch. Ak nedvíha, overte si túto informáciu u nemocnice, v ktorej má byť hospitalizovaný, u polície alebo ambasády, na ktorú sa mohol obrátiť, u jeho/jej priateľa, ktorí by o ňom/jej mohli vedieť viac.

Spýtajte sa niečo, čo vie iba daný človek

Nastavte si vlastný bezpečnostný protokol, alebo kľúčové slovo, ktorým sa navzájom identifikujete. Alebo, ešte jednoduchšia cesta, spýtajte sa volajúceho na vec, ktorú bude vedieť jedine skutočná osoba. Dbajte na to, aby táto informácia nebola vyhľadateľná na internete. Ak vás napríklad šéf v práci žiada o peniaze cez inú komunikačnú platformu, ako máte v práci zriadenú, požiadajte ho o overenie na oficiálnom komunikačnom kanáli.

Rozmýšľajte kriticky. Nepodľahnite panike

Útočníci hrajú na city a tlačia na čas. Porozmýšľajte, či je osoba, ktorá s vami údajne volá, skutočne na mieste, na ktorom hovorí. Či číslo účtu, ktoré vám posiela do správy, je skutočne správne číslo účtu a podobne. Vráťte sa k bodu 1 a 2 a trvajte na overení identity.

Mimochodom, nenechajte sa upokojiť, ani ak vás o peniaze niekto žiada cez videohovor. Deepfake videá totiž tiež rastú, ako huby po daždi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre