Virtuálna vražda v Metaverse: Ide o zločin, ktorý možno odsúdiť?

Tento týždeň prebieha konferencia World Economic Forum, na ktorej sa rozoberajú výhody, nevýhody a hrozby virtuálneho sveta.

Je možné odsúdiť virtuálnu vraždu v Metaverse?
Zdroj: Unsplash (Lux Interaction), Pixabay (Geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Metaverzum vnímajú spoločnosti ako ďalší evolučný krok nielen sociálnych sietí, ale aj internetu. Vo svojej podstate ide o virtuálny svet, v ktorom by ľudstvo žilo takmer rovnako, ako v tom skutočnom. Sociálne siete, podniky a možno aj pracovné príležitosti by sa presunuli do virtuálneho sveta a s touto obrovskou myšlienkou momentálne diskutujú svetoví lídri, ale aj majitelia veľkých spoločností, píše IFL Science.

Vo švajčiarskom meste Davos totiž tento týždeň prebieha konferencia World Economic Forum. Na nej sa riešia aj otázky možného metaverza, jeho výhody, nevýhody, či potenciálne hrozby. K téme sa vyjadril aj minister umelej inteligencie zo Spojených arabských emirátov, Omar Sultan Al Olama. Ten sa vyjadril na tému potenciálnych zločinov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Metaverzum vtiahne človeka prostredníctvom virtuálnej reality do iného sveta, kde by mohlo terorizovanie virtuálnych avatarov na človeku značné stopy. Vďaka realistickému zážitku z metaverza by sa malo rozhodnúť, ako pristupovať k zločinom, ako je napríklad „virtuálna vražda“.

„Keď vám pošlem správu na WhatsApp, je to len správa, že? Môže to byť niečo negatívne, môžem vás dokonca obťažovať, ale stále to nie je nič, čo by spôsobilo výraznú psychickú ujmu,“ argumentuje Al Olama.

Zločiny vo virtuálnom svete

Ďalej vysvetľuje, že v budúcnosti by sa z metaverza mohol stať mimoriadne realistický virtuálny svet, kde by vás druhý človek mohol „zabiť“. V kontexte virtuálneho sveta síce nejde o zločin v pravom zmysle slova, no Al Olama to považuje za prejav extrémneho správania, ktoré nemožno akceptovať. Navrhuje, že musí vzniknúť dohoda na úrovni OSN a medzinárodných telekomunikačných úradov. Aj v rámci internetu totiž existujú pravidlá, ktoré platia aj na globálnej úrovni. Napríklad obsah, ktorý možno nájsť na dark webe je vo väčšine krajín nelegálny.

Metaverzum má ešte od reálneho uplatnenia ďaleko. Dnes ale existujú spoločnosti, napríklad Meta a Epic Games, ktoré do tejto technológie vrážajú miliardy dolárov. To, ako bude výsledný virtuálny svet vyzerať je otázne, no experti ponúkajú aspoň akú-takú predstavu.

„Bude to miesto s množstvom rozličných platforiem, ktoré budú operovať na základe vlastnej kultúry, noriem a pravidiel. Rozumiem ale tomu, že potrebujeme sadu štandardov, na ktorých sa dokážeme zhodnúť na medzinárodnej úrovni.“ vyjadril sa Chris Cox zo spoločnosti Meta.

Cox dodáva, že rovnako ako na internete, aj v potenciálnom metaverze sa budú nachádzať spoločnosti ponúkajúce rozličné služby s rozličnými pravidlami. Niektoré budú voľnomyšlienkárske, iné budú trošku uzavretejšie. Niektoré z nich budú len pre dospelých, zatiaľ čo iné budú určené hlavne deťom. Predpokladá, že v prípade zavedenia metaverza vznikne hodnotiaci systém, rovnako ako pri hodnotení filmov alebo iného druhu mediálnych produktov. Vekové obmedzenia aj dnes slúžia rodičom, ale aj mladým ľuďom na odhadnutie toho, čo možno od mediálneho produktu očakávať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre