Čo je to Metaverse a ako táto technológia zmení svet?
Dnes často spomínaný pojem Metaverse je podľa viacerých budúcnosťou. Čo ale od tohto projektu môžeme skutočne očakávať?
Pojem Metaverse sa v poslednom období spomína čoraz viac, no nie každému je presne jasné, o čo ide. Vysvetlení vie byť totiž viacero, no väčšina sa zrejme zhodne v tom, že to je budúcnosť. Teda aspoň tak to vidia viacerí vizionári, na čele s Markom Zuckerbergom.
Svet ako vo filme?
Ak by sme ale hľadali nejaký všeobecný opis tohto pojmu, tak by sme našli niečo v tom štýle, že ide o spojenie fyzického a virtuálneho sveta. Takýto svet nám umožňuje interakciu a plnohodnotný život v 3D prostredí. Ľudia by pomocou metaverse vedeli medzi sebou komunikovať v online prostredí cez virtuálnych avatarov. Situácia doslova ako z filmu Ready Player One, ktorý uzrel filmové plátna v roku 2018.
Aj v tomto filme sa ľudia pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu, či iných podporných nástrojov pravidelne pripájali do virtuálneho sveta. Podobne to vidí aj Zuckerberg, ktorý má za cieľ stelesniť internet. Nie je to ale iba Meta (bývalý Facebook), ktorý v metaverse vidia potenciál. Pripájajú sa aj ďalší veľkí hráči, ako napríklad Epic Games, či Microsoft. Len pre zaujímavosť, Facebook vyvíja technológie, ktoré by nám umožnili cítiť vo virtuálnej realite. Spoločnosť nedávno napríklad odkryla vývoj špeciálnej rukavice schopnej interagovať s virtuálnym svetom. Samozrejme, Facebook nie je jediná firma, ktorá vyvíja tento typ produktov.
Viac, než len zábava
Práve virtuálnu realitu berie dnes väčšina ľudí len ako zábavu. No už aj dnes vie byť virtuálna realita neuveriteľne nápomocná, napríklad v zdravotníctve. Potenciál má virtuálna realita neuveriteľný, a ak ho niekto spojí s internetom, tak to vie byť neuveriteľný krok vpred. A to nielen v rámci zábavy.
Metaverse by totiž neuveriteľne ovplyvnilo napríklad takú ekonomiku. Kompletná digitalizácia by totiž bola zavŕšená, čo by úplne zmenilo to, ako medzi sebou napríklad prevádzame majetok. Všetko by to bolo zabezpečené kryptomenami, nad ktorými nemá kontrolu žiadna vláda. Zrazu by začali dávať zmysel aj NFT. Tieto virtuálne umelecké diela by boli viditeľné v múzeách a na dražbách, podobne ako tomu je dnes so skutočnými dielami. Všetko by do seba pomaly zapadalo.
Neprehliadnite
Zapojenie vlády a technologických gigantov
Zo začiatku môže ísť o fajn a zaujímavé prostredie stelesneného internetu, no vďaka jeho veľkému potenciálu stojí na mieste otázka, ako veľmi sa v metaverse budú angažovať jednotlivé vlády a samozrejme aj riaditelia technologických gigantov. Postupom času sa totiž v metaverse budú točiť šialené peniaze, čo určite nezostane nepovšimnuté. Takýto systém taktiež nemôže fungovať bez istej formy riadenia. Ide ale o to, kto v tomto smere bude mať rozhodujúce slovo.
Problémom môže byť taktiež aj to, ako veľmi sa tento projekt bude ľuďom páčiť a ako veľmi to ovplyvní ich reálny život. Už dnes sú stovky ľudí závislých na svojich smartfónoch, ako to potom bude vyzerať v tomto virtuálnom svete? Aj to sú možné odvrátené stránky tohto nového konceptu. Tak isto treba uviesť, že sa objavuje čoraz viac obáv, že stratíme kontrolu nad našim súkromím. Dôvodom je, že na to, aby sme mohli fungovať vo virtuálnej realite, budú musieť byť všade senzory, snímače, kamery a podobne, aby sme dokázali plnohodnotne interagovať s digitálnym svetom.
Sme ale iba na samotnom začiatku a preto sú nejaké pokročilé prognózy zbytočné. My sme určite za technologický pokrok, no nie za každú cenu.
Komentáre