SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kde môžeme nájsť najchladnejšie miesto vo vesmíre? V tomto regióne sa tlačí na limity kvantovej fyziky

V našej galaxii nájdeme miesto, ktoré má nižšiu teplotu ako najchladnejšie kúty vesmíru.

Ako vyzerá najchladnejšie miesto vo vesmíre? V takomto regióne sa častice pohybujú najpomalšie, ako si dokážete predstaviť. Keďže sa v okolí nenachádza žiaden zdroj tepla, tieto častice sú najbližšie ku kvantovej hranici, ktorá značí častice v pokoji, píše portál Big Think.

Aby ste sa dostali do najchladnejšieho bodu, aký by mohol teoreticky vo vesmíre existovať, museli by ste sa dostať čo najďalej od všetkých hviezd, galaxií a zdrojov radiácie. Ak by ste sa nachádzali v intergalaktickom priestore, ďaleko od všetkých objektov vyžarujúcich teplo, aj tak by vás stále „zahrievala“ radiácia, ktorá ostala po veľkom tresku. Kozmické mikrovlnné žiarenie má teplotu 2.757 Kelvina, no v našej galaxii sa nachádza miesto, ktoré je ešte chladnejšie. Nazýva sa hmlovina Bumerang.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto hmlovina je pravdepodobne najchladnejším miestom vo vesmíre. S teplotou -272 °C je len jeden stupeň nad absolútnou nulou. Absolútna nula, alebo 0 stupňov Kelvina je najnižšia možná teplota, akú môžeme vo vesmíre namerať. Pri tejto teplote sa zastavuje pohyb všetkých častíc.

S absolútnou nulou sa vo vesmíre nestretávame. Najbližšie sa ku nej dostala spomínaná hmlovina Bumerang, no ostatné regióny sú teplejšie. So zdrojmi tepla sa ale stretávame úplne všade. Čím ďalej sa ale objekt od zdroja tepla nachádza, tým menej ho získava. Trpasličia planéta Pluto leží na okraji našej sústavy a teploty na jeho povrchu sú len 44 stupňov Kelvina.

Brutálnejšie podmienky

V našej galaxii medzi jednotlivými hviezdami sa nachádzajú molekulárne oblaky. Teplota v nich sa pohybuje približne od 10 do 20 stupňov nad absolútnou nulou. Ak by ste chceli nájsť v našej galaxii nižšiu teplotu, veľmi nepochodíte. Brutálnejšie podmienky možno nájsť len v priestore medzi galaxiami a aj to vo veľmi odľahlých lokalitách.

Vo vesmíre všetko vyžaruje energiu, či už supernovy, kozmické lúče, hviezdy, či iné objekty, či deje. Preto je takmer nemožné nájsť teploty, ktoré by poklesli k pár stupňom nad absolútnou nulou. Medzi najchladnejšie regióny vo vesmíre patria miesta, kde je kozmické mikrovlnné žiarenie jediným zdrojom tepla. Toto žiarenie je pozostatkom veľkého tresku a má len 2 alebo 3 stupne nad absolútnou nulou.

Teploty ale časom poklesnú. Predpokladá sa, že keď bude vesmír dvakrát tak starý, teploty kozmického žiarenia budú len stupeň nad absolútnou nulou. Podobnú teplotu však má už dnes hmlovina Bumerang. Len jeden stupeň nad absolútnou nulou táto hmlovina drží rekord najchladnejšieho miesta vo vesmíre. Nachádza sa približne 5-tisíc svetelných rokov od nás. Predpokladá sa, že extrémne nízka teplota je spôsobená rapídnym vyvrhnutím materiálu v regióne, kde môže hmlovina voľne expandovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close