Venus Aerospace má za sebou test dronu, ktorý letel takmer nadzvukovou rýchlosťou 0,9 machu

Dron vybavený pokročilým RDRE motorom ukazuje obrovský potenciál tejto technológie.

bezpilotny dron
Zdroj: aappp / Shutterstock.com

Spoločnosť Venus Aerospace oznámila, že ich supersonický testovací dron úspešne ukončil svoj prvý let.  

Dvojmetrový, približne 130 kilogramový dron bol 24. februára spustený z výšky približne 3,6 kilometra a následne akceleroval na rýchlosť približne mach 0,9. Touto rýchlosťou preletel približne 16 km. Dron udržoval svoj motor na 80% výkone, špecificky na to, aby neprekročil rýchlosť mach 1, teda rýchlosť zvuku.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas testu dron demonštroval svoju stabilitu, letové vlastnosti, motor RDRE, telemetriu, štart zo vzduchu a ďalšie faktory.  

“Štartovaním zo vzduchu a použitím správnej konfigurácie sme sa mohli lacno a rýchlo dostať k minimálnej hranici testu nášho RDRE motora ako hypersonického motorového systému. Tím zvládol test s maximálnym profesionalizmom a podarilo sa nám získať celú studnicu dát, ktoré zužitkujeme pri ďalšom testovacom lete,” povedal spoluzakladateľ spoločnosti Venus Aerospace, Andrew Duggleby.  

Spoločnosť Venus Aerospace nie tak dávno prešla generálkou motoru RDRE, ktorý by mal otvoriť cestu k udržateľnému hypersonickému letu. Motor RDRE môže teoreticky dosiahnuť o 15% vyššiu výkonnosť oproti tradičným raketovým motorom. V praxi to vedie k menšej spotrebe paliva, čo umožní raketám alebo iným leteckým technológiám doletieť ďalej za menej paliva. Spoločnosť však tvrdí aj to, že motor RDRE by mohol odomknúť sféru hypersonických technológií s opakovaným použitím.    

Revolučný RDRE motor v praxi

Test motora bol prvým “horúcim” testom, v ktorom vedci sledovali, ako dokáže RDRE motor pracovať dlhší čas. Ide o naozaj významný úspech, pretože spoločnosť doteraz vykonávala len krátkodobé testy. Počas nich motor na chvíľu zapálili, bez potrebného chladiaceho hardvéru. Tieto testy boli zároveň oveľa menej nákladné.    

Prvý testovací let drona vybaveného RDRE motorom opäť potvrdzuje potenciál tohto systému. RDRE, teda Rotačný detonačný motor, funguje na detonačnej vlne, ktorá sa pohybuje okolo kruhového kanála, do ktorého sa vstrekuje palivo a okysličovadlo. Tieto dva komponenty sa vstrekujú cez drobné dierky. V zmesi paliva a okysličovadla sa následne vyvolá explózia. Akonáhle sa motor naštartuje, detonácie sa udržiavajú samé. 

Dizajnom sa rotačný detonačný motor podobá na pulzný detonačný motor, no ide o lepšiu technológiu. Pri pulzných motoroch sa musí komora po každom pulze vyčistiť, pričom pri rotačnom vlny cestujú okolo komory.  

Nový motor nájde uplatnenie nielen pri hypersonických misiách, ale aj pri tých vesmírnych. Spoločnosť Venus Aerospace vyhodnotí dáta, ktoré získala prvým letovým testom drona s RDRE motorom. Následne získané poznatky vloží do ďalšej verzie a nového testu. Hoci tentokrát dron neprekonal ani len rýchlosť zvuku, išlo o zámerný krok zo strany spoločnosti. Ďalšie testy preveria schopnosti nielen motora, ale aj drona oveľa prísnejšie. Uvidíme, či aj tieto testy dopadnú rovnako úspešne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre