Vedci predstavili „večného drona“: Takto si poradili s obmedzenou batériou

Nová štúdia predstavuje autonómny systém, ktorý dokáže vykonávať dlhodobé inšpekčné práce.

Vedci predstavujú autonómneho drona, ktorý si dokáže poradiť aj s obmedzenou batériou
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Výskumníci z Institute of Mechanical and Electrical Engineering v novej štúdii predstavili autonómny dronový systém, ktorý by dokázal dlhodobo operovať v blízkosti elektrického vedenia.  

Tento dron má na palube robustný navigačný systém, ktorý mu dovoľuje lokalizovať elektrické vedenie a pristáť na ňom. Keď sa priblíži k drôtu, zachytí sa oň pomocou špeciálneho mechanizmu, ktorý vypočíta potrebnú silu úchytu a zároveň spúšťa dobíjanie batérie. Dron tak dokáže vykonať nejakú úlohu a keď mu klesne batéria, pripojí sa na elektrickú sieť, dobije sa a následne pokračuje vo svojej práci.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci vysvetľujú, že ide o plne autonómny systém, ktorý otestovali v rámci niekoľkých dlhých testov. Dodávajú, že počas testov dron pracoval plne autonómne bez nejakého prerušenia.  

“Viacero predchádzajúcich štúdii sa venovalo problému dronov a ich obmedzenej batérii. V našej práci ponúkame systém nabíjacej stanice, ktorá je umiestnená priamo na drone. Zariadeniu umožňuje pristáť na elektrických drôtoch a počas pristátia dobiť svoju batériu. Dron následne vzlietne a pokračuje v práci. Dron má zároveň schopnosť cestovať po elektrickom drôte,” píšu autori štúdie.  

Autori práce zároveň vytvorili systém, ktorý má určitú rezervu. Ako píšu vo svojej práci, dron môže mať od elektrického drôtu odchýlku až 22,5 centimetrov. Tento bohatý priestor dovoľuje, aby dron pracoval aj v zlých poveternostných podmienkach, napríklad pri silnom vetre.  

Dobíjateľný dron

Ako sme už spomenuli, výskumníci vykonali niekoľko dlhodobých experimentov. Tvrdia, že dron vybavený týmto systémom môže pracovať “donekonečna” alebo aspoň kým nedôjde k poškodeniu nejakého komponentu. Počas svoje nepretržitej práce sa dokáže podľa potreby nabíjať. Tento systém umožňuje vykonávanie nepretržitých inšpekčných úloh.  

Nový systém stavia na predchádzajúcich štúdiách vedcov. V rámci tohto výskumu vedci vylepšili celkovú technológiu drona a pridali autonómny systém. Počas jedného experimentu dokázal dron operovať viac ako dve hodiny s piatimi nabíjacími cyklami.  

Do budúcna chcú autori štúdie vylepšiť robustnosť systému a otestovať ho vo vzdialenejších lokalitách. Zároveň však v nadchádzajúcich experimentoch pripravia o niečo komplexnejšie úlohy. Autori by chceli pridať dronu reálnu inšpekčnú úlohu a chcú vidieť, ako si s ňou poradí. Spomenuli sme aj to, že dron zvládne operovať aj v drsnejších podmienkach.  

V rámci týchto experimentov vedci neskúmali, ako si dron poradí s počasím. To by ale chceli v nadchádzajúcich testoch zmeniť. Plánujú teda otestovať prácu drona aj v horších poveternostných podmienkach.  

Výskumníci pokračujú plnou parou vpred. Ich autonómny systém má ešte pred sebou kus práce, no veria, že v budúcnosti by sme mohli mať v rukách skvelý nástroj na dlhodobé inšpekčné práce. Otázkou ešte zostáva, ako sa dronu bude dariť v horších podmienkach.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre