Uhádnete, koľko autonómnych dronov by vedel kontrolovať jeden človek? Je to pravdepodobne oveľa viac, než myslíte 

Výskumníci v rámci novej štúdie odhaľujú, že jeden človek by vedel kontrolovať celý roj autonómnych dronov.

drony a ovladanie
Zdroj: leolintang / shutterstock.com

Autonómne drony získavajú v našej spoločnosti čoraz väčšie zastúpenie. Mnohí odborníci tvrdia, že v budúcnosti by sme mohli samostatné drony využívať v rôznych odvetviach, od hasenia veľkých lesných požiarov, cez záchranné práce až po doručovanie zásielok.  

Autonómne drony by už podľa názvu mali vedieť pracovať samostatne, no stále potrebujú nejaký dozor, v prípade neočakávaných situácií. Výskumníci z Oregon State University sa rozhodli vo svojej novej práci zistiť, koľko dronov by dokázal kontrolovať len jeden človek a výsledky tejto štúdie vás určite prekvapia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na Slovensku zatiaľ nemáme doručovanie zásielok pomocou dronov, no niektoré krajiny už začali túto technológiu aktívne využívať. Jedným problémom môže byť to, že ak sa napríklad dopravná spoločnosť rozhodne pre doručovanie dronmi, musela by vytvoriť veľkú flotilu týchto zariadení. To by zároveň znamenalo, že jeden človek by musel vedieť monitorovať množstvo individuálnych dronov.  

“Naša práca nie je finálnym výsledkom a netvrdíme, že jeden človek by definitívne dokázal kontrolovať obrovské množstvo individuálnych dronov. Ponúkame však dôležitý prvý krok, ktorý nám pomôže vyladiť muchy a zdokonaliť tento systém,” tvrdí Julie A. Adams, jedna z autorov výskumu.  

Jeden človek dokáže ovládať prekvapivé množstvo dronov

Autori výskumu boli súčasťou väčšieho projektu OFFSET. Počas tohto projektu výskumníci vypustili až 250 autonómnych pozemných a vzdušných dronov do “betónovej džungle”, mimoriadne zastavaného terénu, kde navigáciu a satelitnú komunikáciu komplikovali budovy. Informácie, ktoré výskumníci získali počas cvičení v týchto mestských prostrediach by mohli pomôcť nielen vojsku, ale aj civilnému obyvateľstvu.  

“Myšlienkou projektu OFFSET bolo použitie technológií, ktoré bežne kúpite v obchodoch. Následne sme týmto dronom vybudovali potrebnú autonómiu na to, aby ich dokázal kontrolovať jeden veliteľ, ktorého sme nazvali “veliteľ roja”,” vysvetľuje ďalej Adams.  

Velitelia neovládali každý jeden dron individuálne. Pri takom veľkom počte individuálnych dronov nie je možné, aby jeden človek dokázal tak náročnú úlohu. Namiesto toho má veliteľ k dispozícií niekoľko scenárov. Veliteľ si teda vyberie najvhodnejší scenár a môže mu mierne pozmeniť parametre, rovnako ako kapitán futbalového tímu. Projekt OFFSET dokázal, že jeden človek dokáže aktivovať roj dronov v mestskom prostredí a úspešne ho kontrolovať.  

Výskumníci začali s menším počtom autonómnych vozidiel. Pri každom cvičení museli velitelia každých desať minút poskytnúť informácie o tom, do akej miery sú vystresovaní a či nie je táto práca na nich príliš.  

Počas posledného cvičenia velitelia kontrolovali roj pozostávajúci z viac ako 100 autonómnych dronov. V tomto prípade vedci zároveň monitorovali úroveň stresu a pracovnej záťaže aj pomocou rôznych senzorov.  

“Pracovná záťaž veliteľa roja prekračovala hranicu preťaženia pomerne často, no vždy len na pár minút. Cvičenie nám ale ukázalo, že veliteľ dokázal úspešne splniť misiu aj pri nepriaznivom počasí, v tomto prípade silnom vetre a nízkych teplotách,” dodáva Adams.  

Výskum vedcov teda ukázal, že jeden človek dokáže úspešne kontrolovať niečo cez 100 autonómnych dronov. Výsledky poslúžia na ďalšie výskumy, ktorých cieľom bude nájsť spôsoby, ako by sa dali autonómne pozemné alebo vzdušné drony aplikovať do praxe. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre