Letecký raketový dron LongShot mieri do testovacej fázy
Projekt LongShot vyvíja rýchlejšie a nebezpečnejšie rakety vzduch-vzduch a bezpilotné lietadlá. Projekt vstúpil do testovacej fázy.
Spoločnosť na vývoj vzdušných systémov General Atomics Aeronautical Systems, Inc. je pripravená prejsť do testovacej fázy programu LongShot, ktorý začal ešte v roku 2020. Hlavným cieľom programu je priniesť výkonnejšie rakety vzduch-vzduch.
Posledné tri roky strávila spoločnosť GA-ASI vytváraním rôznych dizajnov, ktoré by pomohli optimalizovať výkon a pomohli tímu stihnúť plánované letové skúšky. Spoločnosť informuje, že sú pripravení s testami, počas ktorých otestujú základné manévrovanie rakety a položia základy pre ďalší vývoj a testovanie.
„Sme nesmierne nadšení, že sa dostaneme do vzduchu!“ povedal Mike Atwood, vviceprezident pokročilých letových programov. „Letové testovanie overí digitálne návrhy, ktoré sa v priebehu projektu zdokonaľovali. General Atomics sa venuje využívaniu tohto procesu na rýchle poskytovanie inovatívnych bezpilotných spôsobilostí pre národnú obranu.“, doplnil.
General Atomics hovorí, že dúfa, že začne letové testovanie tohto dronu najneskôr do konca roka. Dron by mohol poskytnúť stíhačkám a bombardérom novú flexibilitu, aby mohli zasiahnuť proti vzdušným hrozbám na väčšie vzdialenosti. Okrem iného je potrebné povedať, že tvorcovia tejto strely dúfajú, že LongShot zvýši schopnosť prežitia vojakov a to tým, že im umožní byť ďaleko od nepriateľských hrozieb.
Zbrane budúcnosti
Rôzne vyspelé svetové krajiny momentálne vyvíjajú takzvané hypersonické rakety, teda zbraňové systémy, ktoré sú schopné prekonať rýchlosť minimálne päťnásobku rýchlosti zvuku. Hlavným ťahúňom hypersonických rakiet je hlavne to, že proti nim neexistuje efektívna obrana. Vďaka svojej rýchlosti a excelentnej schopnosti manévrovania sú tieto zbrane neodhaliteľné bežnými protiraketovými systémami. Hypersonické rakety môžu niesť konvenčné, ale aj jadrové hlavice. Podľa niektorých expertov môže vývoj hypersonických rakiet narušiť súčasnú vojenskú rovnováhu.
14. júna však Izraelská zbrojovka Rafael Advanced Defence Systems informovala o vývoji pokročilého obranného systému SkySonic, ktorý má byť odpoveďou na hypersonické rakety. SkySonic prinesie revolúciu v obrannej sfére a oficiálne tento obranný systém zbrojovka predstavila na Parížskom aerosalóne, najväčšej leteckej výstave na svete, ktorá prebehla v júni. Ako píše portál zbrojovky Rafael, obranný systém Sky Sonic sa vyznačuje špičkovou schopnosťou manévrovať a dokáže dosiahnuť dostatočne vysokú rýchlosť na to, aby sa stretol s hypersonickou raketou a zneškodnil ju.
Neprehliadnite
Len otázka času
Bolo len otázkou času, kým niekto nájde efektívny spôsob ako na hrozbu hypersonických rakiet reagovať. Predstavujú novú sféru hrozieb, do ktorej možno radiť rakety rôznych typov. Niektoré rakety cestujú obrovskou rýchlosťou, pričom si udržiavajú maximálnu presnosť. Iné, takzvané klzáky, dokážu dosiahnuť výšku 40 až 60 km a následne prudkým kolmým letom nadol zasiahnuť cieľ.
Oproti tradičným balistickým raketám majú ešte jednu výhodu, môžu zmeniť kurz priamo počas letu. Obrana pred takýmto typom útoku si preto vyžaduje odlišný prístup. Problém nie je len v ich mimoriadnej rýchlosti, no obranný systém ich musí vedieť odhaliť, sledovať, stretnúť sa s nimi a následne ich zneškodniť. Ak nevedia obranné systémy predvídať ich dráhu, zneškodnenie takejto rakety je mimoriadne náročné.
Jedným spôsobom ako hypersonickú strelu zneškodniť je vyvinúť obrannú raketu, ktorá sa dokáže k cieľu dostať čo najskôr. Obranný sledovací systém bude raketu sledovať a obranná raketa sa ku nej dostane po optimálnej trase. Aby však mohol obranný systém raketu zneškodniť, potrebuje mať aj obranná raketa možnosť manévrovať.
Komentáre