Veľký gigant bije na poplach: Európska únia chce prijať zákon, ktorý umožní úradom analyzovať naše správy

Európska únia rokuje o projekte CSAM, ktorý by dal štátnym orgánom prístup k našim súkromným správam.

Európska únia rokuje o legislatíve, ktorá môže občanov rýchlo preniesť do dystopickej budúcnosti
Zdroj: Unsplash (Christian Lue), AI, Úprava: Vosveteit.sk

Európska únia pracuje na novej legislatíve, ktorá by poskytla štátnym orgánom možnosť sledovať, aký obsah publikujeme na internete alebo aké správy si vymieňame s našimi blízkymi. Poslanci už o návrhu novej legislatívy rokovali a vyzerá to tak, že ju chcú urýchlene posunúť dopredu.  

Ide o gigantický zásah do súkromia užívateľov, ktorý by prakticky znamenal zánik šifrovanej komunikácie a prakticky úplnú stratu súkromia užívateľov. Európska únia návrh obhajuje tým, že má pomôcť zabrániť šíreniu detskej pornografie. Ide o program CSAM, ktorý by štátne orgány upozornil na kľúčové slová, ktoré sa môžu spájať s týmto a ďalšími zločinmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K legislatíve sa vyjadrujú aj veľké spoločnosti

Spoločnosť Signal vydala vyjadrenie, v ktorom zhrnula svoj postoj voči pripravovanej legislatíve. 

“End-to-end šifrovanie je jedinou technológiou, ktorá nám dáva aspoň malé súkromie v ére bezkonkurenčného monitorovania nielen zo strany štátu, ale aj veľkých korporácií. Napriek tomu stále pretrváva nebezpečná túžba podkopať toto šifrovanie,” píše Signal.  

Signal aplikacia
Zdroj: Camilo Concha / Shutterstock.com

Spoločnosť vysvetľuje, že neexistuje spôsob, ako by sme mohli udržať integritu end-to-end šifrovania a zároveň dať štátnym orgánom šifrované dáta na monitorovanie. Táto myšlienka sa ale neobjavuje prvýkrát.  

“Je to ako staré víno nekonečne prebaľované do nových fliaš a podporované drahými konzultantmi, ktorým záleží viac na marketingu, ako na závažnosti tohto problému,” pokračuje Signal.  

V novembri hlasoval Európsky parlament o tom, či vyradiť end-to-end šifrovanie z masového monitora v rámci legislatívy kontroly chatov. Mnohí lídri v oboroch IT a kyberbezpečnosti prispeli do konverzácie svojimi poznatkami a vypichli vážne riziká, ktoré s týmto rozhodnutím prichádzajú. Plánovaná legislatíva totiž chcela podrobiť súkromné konverzácie každého Európana masovému monitorovaniu.  

Súkromné správy by prechádzali cez vládou vytvorenú databázu alebo AI model. Ako sme už spomenuli na začiatku, táto legislatíva stále prežíva a tentokrát sa politici “ukrývajú” za štítom boja proti nezákonnému obsahu, v ktorom figurujú tí najmenší.

Monitorovanie súkromných četov je obrovský zásah do súkromia 

Lepšej myšlienky niet, ale spôsob, akým chce EÚ bojovať proti takémuto obsahu, sa dotkne aj ľudí, ktorí s nim nikdy nemali nič spoločné a nikto nemôže povedať, či monitorovanie nebude pokračovať aj v prísnejšej forme.  

Signal varuje, že kontrola obsahu počas nahrávania nie je spôsob, ako ochrániť end-to-end šifrovanie. Znamená to, že AI algoritmus skontroluje čo napíšete ešte predtým, ako sa vaša správa zašifruje. Prakticky sa teda šifrovanie stáva zbytočným.  

“Je jedno akú metódu zvolíte, masové monitorovanie súkromných konverzácií ničí užitočnosť end-to-end šifrovania, bez ohľadu na to, či monitorovanie nastane pred šifrovaním alebo či sa upraví šifrovací algoritmus,” tvrdí Signal.  

Experti hovoria na túto tému jasne. Je jedno, ako tento zásah do súkromia Európska únia prezentuje, všetko znamená jedno, a to isté. Existujú len dve možnosti, buď si zachováme end-to-end šifrovanie a budeme chrániť všetkých (vrátane zločincov), alebo zrušíme end-to-end šifrovanie pre všetkých a tým odstránime súkromie aj pre väčšinu poctivých občanov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre