Európska únia sa približuje k dystopickej budúcnosti: Hrozí nám absolútna strata online súkromia?!

Európska únia opäť rokovala o legislatíve, ktorá môže priniesť totálne monitorovanie jej občanov a stratu súkromia.

Európska únia rokuje o legislatíve, ktorá môže občanov rýchlo preniesť do dystopickej budúcnosti
Zdroj: Unsplash (Christian Lue), AI, Úprava: Vosveteit.sk

Podľa analytikov Európska Únia stále smeruje k zavedeniu praktík, ktoré by obmedzilo šifrovanie na internete, informuje portál Tech Radar.  

Experti sú toho názoru, že tento krok môže vaše zariadenie premeniť na spyware. Európska únia na to ide rôznymi spôsobmi. Jedným z navrhovaných spôsobov ako zasiahnuť do súkromia užívateľov je cez program, ktorý by mal zabrániť šíreniu detskej pornografie (CSAM). Na tomto cieli nie je samozrejme nič zlé, no Európska Únia ho chce dosiahnuť tak, že jej budeš musieť udeliť prístup k tvojim WhatsApp správam. To ale nie je všetko.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zničenie súkromia ukryté za dobrú myšlienku

EÚ údajne pracuje na 42 bodovom pláne, ktorý bližšie popisuje, ako musia spoločnosti narábať s dátami online aktivity občanov únie. V tomto pláne sa nachádzajú aj pravidlá ohľadom toho, ako dlho majú spoločnosti dáta ukladať, alebo kto ku nim má prístup.  

“Cieľ týchto zmien je jednoduchý. EÚ chce zo všetkých digitálnych zariadení, od smartfónov, cez smart domácnosť, až po automobily, urobiť zariadenia, ktoré môžu nepretržite monitorovať,” tvrdia experti.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Napríklad aplikácia WhatsApp ako jedna z prvých presadzovala end-to-end šifrovanie. Znamená to, že ku správam, ktoré si s vašimi kontaktmi píšeš, máš prístup len ty a adresát. Ak pripravovaná legislatíva prejde, potom všetka šifrovaná komunikácia už naďalej nebude súkromnou a tým pádom ani bezpečnou.  

“Tu už nepomôže ani VPN. Znamenalo by to totálne monitorovanie a občania Európy by si vo vreckách nosili štátom vydaný spyware,” tvrdí Jan Jonsson, CEO spoločnosti Mullvad, jednej z najlepšie hodnotených VPN sietí.  

Legislatíva sa posúva rapídnym tempom

Všetko zároveň nasvedčuje tomu, že chce Európsky parlament túto legislatívu posunúť dopredu čo najrýchlejšie. Krátko po voľbách totiž zasadol, aby sa prehodnotilo, ako sa bude postupovať ďalej. Zasadnutie prebehlo minulý utorok, 11. Júna

Budúcnosť totálneho monitorovania vychádza zo základov takzvaného “security by design”. Ide o koncept, ktorý predstavila minulý rok skupina High-Level Group. Tú vytvorila Európska komisia. Táto skupina má zabezpečiť dostupnosť efektívnych policajných nástrojov na boj so zločinom a podporovanie bezpečnosti v digitálnej dobe. O tom, ako bude “bezpečnosť v digitálnej dobe” vyzerať zatiaľ nemáme žiadnu predstavu, pretože tento proces sa diskutoval za zatvorenými dverami. Občania nemali šancu podieľať sa na jeho vývoji.  

Vo svojej podstate chce Európska únia nájsť spôsoby, ako by mohla policajným zložkám umožniť plné monitorovanie občanov tak, aby to bolo legálne. Šifrovanie spôsobuje, že odoslané správy sa rozbijú a následne sa pomocou dešifrovacieho kľúča na zariadení adresáta opäť poskladajú dokopy. Aj ak by niekto prenos správy zachytil, prakticky nemá šancu odhaliť, čo sa v správe nachádza. Ak chce EÚ totálnu kontrolu nad našim súkromím, potom je pochopiteľné, že sa zameria na šifrované aplikácie a služby ako prvé.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre