Veľká banka radí, ako sa nestať obeťou online podvodu a neprísť o svoje peniaze

Všade prítomné online podvody sú čoraz častejšie. Pozrite sa na typy podvod, s ktorými sa môžeme stretnúť na internet v najväčšej miere.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne ste sa už stretli s nejakým typom podvodu. Najčastejšie to býva podvodný e-mail. Zatiaľ, čo v minulosti podvodníci posielali správy, v ktorých sa vydávali za saudského princa, tak dnes sú podvody oveľa viac sofistikované. Rovnako môžeme natrafiť aj na iné typy pokusov o podvod, ako sú len falošné e-mailové správy. Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, s akými formami podvodu sa môžeme podľa našej najväčšej banky, VÚB, stretnúť v praxi.

Toto sú najčastejšie typy online podvodov

Podvodné e-maily alebo SMS

Podvodné e-maily, ako sme už vyššie spomínali, sú jedným z najčastejších typov online podvodov. No rovnako časté sú aj falošné SMS správy. V oboch prípadoch sa môžeme stretnúť s rôznymi príbehmi, no čoraz častejšie sa útočníci schovávajú z pracovníkov bánk alebo automatické systémy bánk. Napríklad, útočník môže tvrdiť, že vám z účtu odchádzajú peniaze a nasmerujú vás na falošnú stránku, ktorá sa tvári ako oficiálna stránka banky, kde môžete tieto platby zastaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tam vás vyzvú na zadanie údajov na prihlásenie alebo údajov o karte alebo aktivačných kódov, ktoré vám prídu SMS správou k aplikácii mobilného bankovníctva. Podvodníci tak ovládnu váš účet, vrátane karty.“, vysvetľuje banka, ako tento podvod prebieha.

Pozor, útočníci sa môžu schovávať aj za doručovateľské služby

VÚB banka rovnako upozorňuje, že útočníci sa často vydávajú aj za doručovateľské spoločnosti. A preto, keď vám príde napríklad e-mail tváriaci sa, že je zo Slovenskej pošty alebo od inej obdobnej firmy a v správe je výzva, aby ste uhradili poplatok alebo presmerovali doručenie na inú adresu, tak buďte v pozore. Ak zadáte údaje z karty, môžu byť zneužité.

podvodna SMS sprava o doruceni balika
Zdroj: Martin Z. (člen skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

Podvody na bazároch

Pravdepodobne aj vy ste niekedy využili služby nejakého bazáru. Či ste niečo kupovali alebo predávali, tak by sme mali byť opatrení, ak chce záujemca o tovar alebo jeho predajca zaplatiť za neho dopredu. Preto by sme mali mať na pamäti, napríklad, keď niečo predávame, tak kupujúcemu stačí mať náš IBAN a nie údaje z karty, aby nám mohol dopredu zaplatiť. Rovnako by sme si mali preveriť aj osobu, ktorej sa chystáme poslať peniaze, či ide o dôveryhodného človeka. V ideálnom prípade by ste mali zaplatiť, keď si môžete ohmatať produkt, a v tom horšom na dobierku.

Pokus o podvod Facebook marketplace
Zdroj: Katarína S. (Facebook, členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM, ktorá upozorňuje na podvod)

 

Podvodné telefonáty a podvodné investície

Podvodníci čoraz častejšie zneužívajú aj telefonáty na to, aby oklamali svoje obete. Najčastejšie sa vydávajú za falošných bankárov, policajtov či úradníkov. Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy falošný policajt vymámil od staršej ženy niekoľko tisíc € pod zámienkou, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu a ak nemá ísť syn do väzenia, tak musí dotyčná osoba uhradiť mimosúdne vyrovnanie. No tých príbehov môže byť oveľa viac, s akými sa vás pokúsia podviesť.

„Včera mi volal neznámy muž, ktorý sa predstavil ako pán Petrinec z VUB banky. Kontaktoval ma s tým, že mi z dôvodu bezpečnosti museli zablokovať bankomatovú kartu a výber z nej tak nie je možný. Na to, aby mi ju mohli odblokovať, chcel odo mňa nadiktovať údaje z karty. Tie som mu teda nadiktovala. Na to mi prišla notifikácia, že karta bola pridaná do Google Pay a všetky moje úspory v hodnote 15-tisíc eur boli presunuté na neznáme číslo účtu v Luxembursku.“, opisuje podvod klietka banky, pani Ivana, pri ktorom došla o úspory.

Pozor by ste sa mali dať aj na rôznych investičných poradcov cez telefón, ktorý vám sľubujú rýchle zbohatnutie či rôzne investície. V minulosti sme mohli byť svedkami tých najrôznejších podvodov, kedy ľudia investovali do kryptomien a mali rovnako aj dostupnú aplikáciu, kde videli, ako rastie ich zisk. No keď si chceli príjem vyplatiť, tak zistili, že to nie je možné.

online podvod dochodcovia falosny policajt
Zdroj: Daniel Tadevosyan / shutterstock.com a Andrey_Popov / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Na čo si dať pozor?

Cieľom podvodníkov je najčastejšie získať finančný prospech na úkor obete. Preto sa snažia vyvolať v potenciálnej obeti pocit strachu a naliehavosti, aby museli konať okamžite. Človek častokrát, keď sa ocitne v takejto situácii, tak koná bezhlavo a riadne sa nezamyslí nad tým, čo robí. Jedným z ďalších znakov podvodu je, hlavne pri telefonickom, že chce byť neustále s vami v kontakte. Cieľom je, aby ste nemali čas sa napríklad porozprávať s rodinným príslušníkom či niekým známym o probléme, ktorý práve riešite. Mohol by vás totiž od toho odhovoriť, čím prerušil podvod.

Ďalej by sme si mali dávať pozor na stránky, na ktoré klikáme. Ak klikneme napríklad na stránku, ktorá sa tvári ako web pošty, tak by sme si mali overiť, či ide o oficiálnu webstránku pošty a podobne. Zväčša sa stačí pozrieť na URL adresu a skontrolovať ju, či v nej nie je preklep.

Rovnako si všímajte aj URL adresu odosielateľa správy alebo telefónne číslo, v ktorého vám prišla SMS. Spravidla sú tieto adresy veľmi netradičné ako telefónne čísla sú zo zahraničia.

nebezpecne odkazy_hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, similarpng.com

Stretli ste sa už niekedy s jedným z typov podvodov vyššie? Dajte nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre