Vedci vytvorili umelú inteligenciu, ktorá je schopnou vytvárať iné menšie umelé inteligencie bez zásahu človeka

Vývojári z Aizip oznámili, že vyvinuli model umelej inteligencie, ktorý dokáže vytvárať nové, menšie modely umelej inteligencie.

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

Sprístupnenie modelu generatívnej umelej inteligencie od OpenAI na konci roka 2022 spustil vlnu pozornosti po celom svete. Konkurenčné firmy na seba nedali dlho čakať a začali zverejňovať vlastné moduly umelej inteligencie. Tie časom ponúkali možnosti vytvárať i iné, ako textové médiá, napríklad hudbu, obrázky či deepfake videá.

To, aby umelá inteligencia vyvíjala umelú inteligenciu, sa doposiaľ zdalo ako ďaleký míľnik. Podľa slov firmy Aizip sa však tento spomínaný míľnik práve naplnil. V svojej tlačovej správe predstavili plne automatizovaný projekt na dizajnovanie umelej inteligencie, Aizipline.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ultimátnym cieľom modelu na dizajnovanie automatizačných modelov umelej inteligencie je vytvoriť továreň na výrobu miliónov špecializovaných a efektívnych AI modelov, ktoré môžu byť generované s minimálnym ľudským zásahom, aby poháňali budúcnosť všadeprítomnej umelej inteligencie a inžinierstva umelej inteligencie,“ uvádza spoločnosť v správe.

Výskumníci z Azip, aby tento cieľ naplnili, sa spojili s vedcami z MIT, UC Berkeley, UC Davis a UC San Diego, aby úspešne demonštrovali plne automatizovaný kanál na navrhovanie AI. Táto technológia je schopnou vygenerovať nielen návrh aplikácie či ďalšiu umelú inteligenciu, ale celý projekt aj zrealizovať.

Vedci vysvetľujú, že Aizipline využíva za týmto účelom tzv. „foundation models“. Tento prístup zahŕňa kombináciu viacerých väčších modelov, ktoré pracujú na vývoji menších. Inými slovami, kľúčom k úspechu je, že sa im podarilo skĺbiť viacero navzájom nezávislých algoritmov, aby navzájom spolupracovali.

Konečným cieľom tvorcov tohto nástroja je vytvorenie „Ai Nanofactory“, teda továrne, kde bude umelá inteligencia schopnou generovať špecializované AI modely bez toho, aby bol potrebný zásah človeka. Bruno Olshausen technológiu opisuje ako „centrálny systém“, či kľudne mozog, ktorý vytvára menšie, no špecializované systémy, ktoré fungujú efektívnejšie a pri menšej energetickej náročnosti.

„Práve teraz používame väčšie modely na vytváranie menších modelov, ako keď väčší brat pomáha [svojmu menšiemu] bratovi zlepšovať sa. To je prvý krok k väčšej úlohe samostatne sa vyvíjajúcej AI.“

S pomocou veľkých základových modelov sa budú malé modely vyvíjať rýchlejšie, ako tie veľké, takže trend zlepšovania sa bude neustále zlepšovať, doplnil Brian Cheung, vedec pracujúci na umelej inteligencii v Massachusetts Institute of Technology a hlavný vedec vo firme Aizip.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre