SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyrobili nový farebný náter, ktorý by vám mohol znížiť účty za elektrinu

V experimentoch dokázala farba ušetriť až 20-30% energie, ktoré by sme minuli na vykurovanie alebo klimatizovanie priestorov.

Výskumníci zo Stanford University v rámci novej štúdie vytvorili nový druh farby, ktorá dokáže domovy a iné budovy udržať cez leto chladnejšie a v zime zas teplejšie. Tým dokáže výrazne zraziť výdavky za energie a čo viac, zároveň tým znižuje aj emisie skleníkových plynov.  

Klimatizovanie priestorov, teda vykurovanie a ochladzovanie, predstavuje globálne 13% spotreby energie a približne 11% celkových emisií skleníkových plynov. V rámci štúdie a experimentov vedci demonštrovali, že ich nová farba dokáže zraziť energetickú spotrebu na vykurovanie priestoru až o 36%. Pri ochladzovaní priestoru ušetrili až 21% energie. Výskumníci v rámci experimentov simulovali chladné a teplé podmienky, pričom ako model použili typický byt v Spojených štátoch, ktorý natreli touto špeciálnou farbou. Experimenty zopakovali v rôznych klimatických podmienkach.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Energetická spotreba a s ňou spojené emisie pri kúrení budú podľa predpovedí klesať kvôli efektívnejším spôsobom spotreby energie. Naopak, energie vynaložené na chladenie budú stále rásť, obzvlášť v rozvíjajúcich sa ekonomikách v otepľujúcom sa svete,” tvrdí jeden z autorov štúdie Yi Cui.  

Cui vysvetľuje, že najlepším prípadom by bolo, ak by sme znížili spotrebu energie ako pri kúrení, tak aj pri ochladzovaní miestností prostredníctvom klimatizácií. Len tak môžeme dosiahnuť nulové emisie a pomôcť našej planéte. Už teraz sa do pozornosti dostáva niekoľko projektov, ktorých hlavným cieľom je čo najviac znížiť výmenu tepla medzi prostredím a pracovnými alebo obytnými priestormi. Iní vedci pracujú na špeciálnych filmoch pre okná, ktoré by znížili emisie z interiéru do prostredia.

Šetriaca farba prichádza v mnohých odtieňoch 

Aj dnes existujú rôzne farby znižujúce emisie, no tie sú väčšinou v striebornej alebo sivej farbe. To z estetického hľadiska znižuje ich možné využitie. Čo sa týka nových farieb, tie majú dve vrstvy, ktoré sa nanášajú samostatne. Prvou je vrstva zložená z hliníkových kúskov, ktorá odráža infračervené žiarenie. Druhou je vrstva, ktorá používa mimoriadne tenkú, no pre infračervené žiarenie transparentnú vrstvu zloženú z anorganických nanočastíc. Táto druhá vrstva môže mať celú škálu farieb.  

Ak chceme držať teplo von z interiéru, farbu natrieme na externé steny. Hliníková vrstva odrazí žiarenie od slnka a tým pádom udržiava budovu chladnú. Pre opačný efekt natrieme farbu na steny v interiéri. Opäť hliník odráža infračervené vlny, no tentokrát udržiava teplo v interiéri budovy. V rámci experimentov vyskúšali vedci nové farby v bielej, modrej, červenej, žltej, zelenej, oranžovej, ružovej a tmavosivej. Tieto nové farby boli desaťkrát lepšie ako konvenčné farby.  

Nie sú to len budovy, ktoré by mohli z nových farieb ťažiť. Autori štúdie vysvetľujú, že podobne by mohli držať chladnými aj nákladné vozidlá, ktoré prevážajú mäso alebo iné produkty. Chladenie totiž častokrát tvorí až polovicu výslednej sumy transportu. Nové farby sú navyše vodeodolné, vďaka čomu môžu byť využité v širšom spektre rozličných situácií. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close