Vedci našli spôsob, ako by sme mohli škodlivé emisie CO2 premeniť na užitočné chemikálie!

Budeme už o pár rokov recyklovať uhlík rovnako ako plasty? Nová metóda stiahne CO2 z atmosféry a pretvorí ho na užitočnú chemikáliu.

Tovaren ovzdusie CO2
Zdroj: Pixabay.com (kalhh)

Globálne otepľovanie sa zhoršuje a momentálne neexistuje ani náznak toho, že by sa malo v blízkej budúcnosti spomaliť. Každým dňom ľudstvo vypúšťa do atmosféry množstvá skleníkových plynov, medzi ktorými sa nachádza aj oxid uhličitý. Ten by sa ale mohol využiť aj inak, čím by sa znížil počet emisií vypustených do atmosféry.

V rámci novej štúdie vedci z Pacific Northwest National Laboratory vytvorili novú metódu zachytávania CO2, ktorá je navyše najlacnejšia spomedzi všetkých predkladaných návrhov. Nielenže pomocou tejto metódy dokážu oxid uhličitý zachytiť, no zároveň ho vedia pretvoriť aj na jednu z najvyužívanejších chemikálií na svete – metanol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zachytávanie oxidu uhličitého je momentálne našou najlepšou šancou na spomalenie globálneho otepľovania. Nie je to však len o vývoji potrebných technológií, ale aj objavení spôsobu, ako by sa tieto technológie mohli dostať na trh a globálne sa uplatniť. Momentálne existuje niekoľko zachytávačov CO2, no tie sú pomerne nákladné, čo predstavuje výraznú bariéru v celosvetovom uplatnení sa na trhu.

Výskumníci v rámci novej štúdie objavili spôsob ako CO2 premeniť na metanol, ktorý má v priemysle množstvo využití. Možno ho použiť ako palivo, rozpúšťadlo a je dôležitou ingredienciou pri výrobe plastov, farby, stavebných materiálov či automobilových súčiastok. Priemysel by mal konečne dostatočne silnú motiváciu na to, aby začal odchytávať oxid uhličitý.

„Namiesto toho, aby sme ťažili ropu na výrobu týchto chemikálií, sa pokúšame vyrobiť ich z CO2, ktorý sme zachytili priamo z atmosféry alebo z fabrík. Následne vieme tento skleníkový plyn pretvoriť na ďalšie užitočné veci. Uhlíku tak dávame život a nevnímame ho ako jednorazovú vec, ktorú vyťažíme z pôdy a potom sa jej zbavíme. Vnímame to ako recykláciu uhlíka,“ vysvetľuje vedúci výskumu, David Heldebrant.

Dnes recyklujeme množstvo vecí, napríklad sklo, hliník či plasty. Oxid uhličitý by sa mohol stať jednou z nich. Vedci si ale uvedomujú, že ich metóda nie je riešením globálnej krízy. Ešte treba ľudstvu množstvo krokov, než dokážeme oxid uhličitý z atmosféry odstrániť úplne alebo mu zabrániť uniknúť do atmosféry. Ich metóda však predstavuje kritický prvý krok.

Dlhá cesta

Minulý rok zasadol medzinárodný panel pre klimatické zmeny, ktorý priniesol nie veľmi pozitívne správy. Globálne otepľovanie sa stalo v posledných rokoch naozaj kritickým problémom a odchytávanie oxidu uhličitého množstvo expertov považuje za mimoriadne dôležitý krok k svetu s nulovou uhlíkovou stopou. Dvakrát tak dôležitý je pre odvetvia, ktoré majú problém s dekarbonizáciou, napríklad oceľový a chemický priemysel.

V rámci novej štúdie vedci použili vodík na to, aby dokázali zachytený oxid uhličitý pretransformovať na metanol. Ide o proces, ktorý zanecháva oveľa menšiu uhlíkovú stopu, než konvenčné procesy. Proces si ale vyžaduje veľkú dávku optimalizácie a škálovania tak, aby dokázal priniesť optimálne výsledky. Autori štúdie odhadujú, že potrvá ešte niekoľko rokov, kým bude pripravený na komerčné použitie.

Komerčné zachytávače CO2 dokážu zachytiť metrickú tonu CO2 za cenu približne 46 amerických dolárov. Nová metóda túto cenu zráža na 39 dolárov, navyše vzniká jedna z najpoužívanejších látok v priemysle. Výroba metanolu z oxidu uhličitého nie je ničím nová, no prevratnou novinkou je jediný systém, ktorý nielen stiahne CO2 z atmosféry, ale ho rovno prevedie aj na metanol. V budúcnosti by sa tak nová metóda mohla stať našou zbraňou proti globálnemu otepľovaniu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre