Vedci vďaka „hacku“ kamery nahliadli hlbšie do atmosféry Slnka. Takto sme ho ešte nevideli!
Výskumníci v praxi otestovali trik, vďaka ktorému prístroj EUI dokázal zachytiť jemnejšie ultrafialové žiarenie.
Solar Orbiter je vesmírna sonda, ktorá momentálne skúma Slnko, najbližšiu hviezdu pri Zemi. Na palube tohto zariadenia sa nachádza vedecký prístroj Extreme Ultraviolet Imager, EUI, ktorý vedcom ponúka mimoriadne cenné dáta o Slnku a zároveň nám ukazuje našu hviezdu tak, ako sme ju ešte nevideli.
Európska vesmírna agentúra sa s nami nedávno podelila o nové zábery, ktoré sa podarili len vďaka triku, ktorý vedci vymysleli naozaj na poslednú chvíľu. Modifikácia bezpečnostných dverí na prednej strane prístroja umožnila vedcom nahliadnuť hlbšie do cielenej oblasti, než spočiatku predpokladali. Táto improvizovaná modifikácia určite ovplyvní všetky nasledujúce pozorovania a vedecké prístroje.
“Naozaj to bola náhoda. Dostal som nápad a chcel som vedieť, či to bude reálne fungovať. Prakticky to však bola naozaj jednoduchá modifikácia prístroja,” tvrdí Frédéric Auchére, člen výskumného tímu.
Táto jednoduchá myšlienka zahŕňala zastavenie dvierok v polovici. Keď prístroj EUI ide snímať Slnko, otvoria sa dvierka, ktoré umožnia svetlu preniknúť do prístroja. Ak sa však zastavia v polovici, drobný výstupok prekryje jasný solárny disk, čím umožní prístroju zachytiť miliónkrát jemnejšie ultrafialové svetlo, ktoré pochádza z okolitej koróny.
Nový pohľad na naše Slnko
Výskumníci tento trik opísali vo svojej novej štúdii a zároveň zverejnili aj video, ktoré nám ukazuje výsledky. Na záberoch môžete vidieť ultrafialový záber na solárnu korónu, ktorý bol zachytený prístrojom EUI, ktorý bol sčasti prekrytý výstupkom na ochranných dverách. Solárny disk, ktorý vidíte v strede záberu, bol zachytený misiou STEREO a do záberu ho dosadili vedci neskôr. Namiesto disku sa na pôvodnom zábere nachádza čierny kruh, teda oblasť ktorú prekryl výstupok bezpečnostných dvierok. Misia STEREO sa na Slnko pozerala takmer v rovnakom uhle a v rovnakom čase ako Solar Orbiter. Čo teda vidíte na zábere sú teda štruktúry, ktoré sa skutočne na Slnku nachádzali.
Prístroju EUI sa však podarilo zachytiť solárnu korónu v oveľa väčšom detaile než doteraz. S úspechom tohto triku vedci premýšľajú nad novým typom vedeckých prístrojov. Ukázalo sa, že je možné zachytiť priamo Slnko a korónu okolo neho na jedenkrát, čo by mohli dokázať budúce vedecké prístroje.
Neprehliadnite
Vedci však vďaka tomuto triku môžu nahliadnuť hlbšie do solárnej atmosféry. Znamená to, že aj prístroj EUI môže vedcom priniesť množstvo cenných vedeckých poznatkov, než príde rad na nástroje budúcej generácie. Vedcom sa podarilo nahliadnuť do oblasti, ktorú klasické prístroje nevidia. Ide o oblasť kde sa menia magnetické štruktúry a ktorá môže vedcom ponúknuť nový pohľad nielen na našu hviezdu. Ako hovoria autori štúdie, táto nová oblasť takmer určite ukrýva tajomstvá, ktoré čakajú na to, kým ich postupne odhalíme.
Komentáre