Vedci varujú, že z topiacich sa ľadovcov by mohlo uniknúť viac ako stotisíc ton mikróbov. Mnohé môžu byť škodlivé!

Svet momentálne čelí vážnej kríze globálneho otepľovania. Mikróby v ľade by mohli výrazne ovplyvniť ekosystémy, do ktorých sa dostanú.

Tieto regióny Antarktídy by mohli vyvolať výrazné problémy
Zdroj: Unsplash (Andreas Hauser, Cassie Matias), Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie ohrozuje ľadovce, ktoré sa rozpúšťajú čoraz rýchlejšie. Ich postupným rozpúšťaním sa môžu do prostredia uvoľniť mikróby, ktoré by mohli vážnym spôsobom ovplyvniť ekosystémy riek, jazier a oceánov. Štúdia z Aberystwyth University tvrdí, že by sa mohli uvoľniť až stotisíce ton mikróbov, a to ako škodlivých, tak aj prospešných.

K výsledkom sa vedci dopracovali analýzou rozpustenej vody z ôsmich ľadovcov naprieč Európou, Severnou Amerikou a Grónskom. Vedci počas svojej práce nepočítali s najhorším scenárom globálneho otepľovania. Aj pri miernom zvýšení teplôt sa môže do ekosystémov uvoľniť obrovské množstvo mikróbov. Tie by sa uvoľňovali najbližších 80 rokov do riek, jazier, fjordov a oceánov severnej pologule.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rozpúšťanie ľadovcového ľadu uvoľňuje množstvo aktívnych mikrobiálnych komunít, ktoré sú súčasťou biogeochemického cyklu. Týmto komunitám mikróbov dostatočne nerozumieme,“ tvrdí Tristam Irvine-Fynn, autor štúdie.

Vysvetľuje, že v nasledujúcich desaťročiach by sme mali pochopiť v akom stave sa nachádzajú ekosystémy na povrchu ľadovcov a aký bude ich osud. S presnejšími predpoveďami do budúcna vedci dokážu lepšie predpovedať dopad globálneho otepľovania na ľadovce a ich biogeochémiu. Množstvo mikróbov, ktoré sa vplyvom globálneho otepľovania uvoľní závisí len od toho, ako rýchlo sa budú ľadovce roztápať. Rýchlosť rozpúšťania ľadovcov sa odvíja od toho, akým podielom prispejeme k prebiehajúcemu globálnemu otepľovaniu, teda či sa nám podarí krízu zastaviť alebo ju ešte zhoršíme.

„Aj ak by sme čelili miernemu scenáru globálneho otepľovania, množstvo uvoľnených mikróbov je obrovské. Tie sa presunú do nových prostredí a zatiaľ čo niektoré môžu pomôcť, iné môžu byť pre toto prostredie nebezpečné,“ vysvetľuje Arwyn Edwards, spoluautor štúdie.

Hrozba globálneho otepľovania

Nielen ľadovce, ale aj trvalo zamrznuté oblasti sú vplyvom globálneho otepľovania ohrozené. Ich roztápaním sa do prostredia uvoľňujú vírusy, ktoré „spali“ až desaťtisíce rokov. Nedávno vedci publikovali štúdiu v ktorej varovali, že tieto vírusy môžu stále infikovať organizmy. Svoje tvrdenia demonštrovali v praktickom experimente, počas ktorého sa im podarilo niekoľko vírusov prebudiť.

Trvalo zamrznuté oblasti alebo inak aj permafrost, pokrývajú približne štvrtinu severnej pologule. Počas ich roztápania uvoľňujú organickú hmotu, ktorú držali v zajatí statisíce rokov. Väčšina tejto hmoty sa rozloží na oxid uhličitý a metán, skleníkové plyny prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu. V ľade sa však nachádzajú aj vírusy, ktoré by mohli pre nás predstavovať nebezpečenstvo.

Spolu s vírusmi sa do prostredia dostáva aj množstvo baktérií, no vzhľadom na dostupné antibiotiká nepredstavujú až takú hrozbu. Autori štúdie sa však obávajú toho, že by sa v permafroste mohol nachádzať aj vírus, podobný SARS-CoV-2. V takomto prípade by mohol ohroziť zdravie globálnej populácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre