Vedci tvrdia, že „zakrytie Slnka“ nám pomôže bojovať s globálnym otepľovaním: Nad touto metódou by sme mali začať uvažovať čím skôr

Odrazenie Slnečného svetla môže rýchlo a efektívne pomôcť ochladiť našu planétu, nevyrieši to ale hlavnú príčinu globálneho otepľovania.

zakrytie slnka
Zdroj: Maximillian cabinet / shutterstock.com

Globálne otepľovanie nám už trieska na dvere. Týmto problémom sa zaoberá čoraz viac štúdií, no všetky spejú k viac-menej rovnakému výsledku. Dochádza nám čas a ak s týmto problémom nezačneme robiť niečo čím skôr, najhoršiemu scenáru sa nevyhneme.  

Experti predpokladajú, že ak sa ohľadom globálneho otepľovania nič nezmení, do konca tohto storočia by teploty mohli byť až o 2,5 stupňov Celzia vyššie ako teploty pred priemyselnou revolúciou. To by znamenalo množstvo zmien k horšiemu, ktoré majú potenciál ovplyvniť náš život na planéte, vysvetľuje portál The Conversation.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže ako si môže ľudstvo poradiť s globálnym otepľovaním? Zmena nie je vôbec jednoduchá. Stále sme závislí na fosílnych palivách. Vymeniť ich zo dňa na deň za obnoviteľné zdroje nie je možné, ak chceme, aby všetko fungovalo tak, ako doteraz. Výskumníci si však všimli, že po silnejších sopečných erupciách, napríklad erupcii sopky Tambora alebo Pinatubo sa globálne teploty na pár rokov zrazili dole.  

Po erupcii sa totiž do atmosféry uvoľnia mikroskopické častice, ktoré dokážu odrážať slnečné svetlo späť do vesmíru, čo znamená, že neprenikne na povrch a neotepľuje našu planétu. Inými slovami povedané, tieto mikročastice “zakryjú Slnko” a istá skupina vedcov verí, že tento trik nám môže pomôcť s globálnym otepľovaním.  

Globálne otepľovanie je naopak spôsobené skleníkovými plynmi, ktoré nedovolia teplu uniknúť do vesmíru a držia ho na našej planéte. Ak by sa nám podarilo do atmosféry uvoľniť častice odrážajúce teplo späť do vesmíru, potom by sme dokázali ochladiť našu planétu. Výskumy ukazujú, že niečo také môžeme technicky dosiahnuť aj relatívne lacno. Zatienením Slnka o približne 1% by sme dokázali ochladiť planétu o 1 stupeň Celzia. Lenže mali by sme sa o niečo také vôbec pokúsiť?  

Zakrytie Slnka nám pomôže, no nemali by sme otáľať

Experti naznačujú, že ak by sme uvoľnili tieto častice na špecifických miestach, potom by sme mohli výrazným spôsobom obmedziť riziká spojené s globálnym otepľovaním. Rastúce teploty dnes spôsobujú migráciu obrovského množstva živočíšnych druhov smerom k pólom. Tam môžu žiť v podobných podmienkach, aké kedysi mali v oblastiach bližšie pri rovníku. Otepľovanie zároveň tlačí teploty v tropických a subtropických oblastiach do absolútnych limitov nášho ľudského tela. Hrozí, že v budúcnosti by ľudia už ďalej nedokázali v týchto oblastiach existovať. Globálne otepľovanie zároveň spôsobuje intenzívnejšie suchá a dažde tým, že mení vzorce zrážok na planéte. Oba fenomény majú ničivý dopad okrem iného aj na poľnohospodárstvo.  

Ak by sme zakryli Slnko, drvivá väčšina sveta by pocítila menšie zmeny v zrážkach ako v prípade globálneho otepľovania. Malá skupina oblastí by však čelila ešte väčším zmenám. Výskumníci zároveň upozorňujú, že zatemnenie Slnka by nevyriešilo hlavnú príčinu globálneho otepľovania. Tú predstavuje postupné hromadenie sa oxidu uhličitého v atmosfére.  

Zároveň existuje riziko, že ak by sme do atmosféry vypustili sulfáty, Zem by to síce ochladilo, no kyslé dažde by sa stali častejšími. Zároveň by sme mohli spomaliť už aj tak dosť pomalú opravu ozónovej vrstvy, ktorá nás chráni pred UV žiarením.  

Vedľajšie účinky zatemnenie Slnka vyvolávajú obavy, no ich negatívny dopad je menší, než problémy, ktorým by sme čelili v rámci globálneho otepľovania. Aj ak by sme siahli po tomto rýchlom lieku, ľudstvo by muselo stále usilovne hľadať spôsoby, ako zraziť emisie, najlepšie na nulu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre