Bezpečnejšie a efektívnejšie: Čo znamenajú nové „vesmírne bubliny“ pre boj s globálnym otepľovaním?

Vedci z technologického inštitútu pracujú na solárnom štíte, ktorý by z vesmíru blokoval časť slnečného žiarenia.

Vesmírne bubliny by dokázali zastaviť globálne otepľovanie
Zdroj: MIT (senseable.mit.edu)

Veľa ľudí sa obáva, že už je príliš neskoro na to, aby sme sa ako ľudstvo vyhli najhorším dopadom globálneho otepľovania. Vedci z technologického inštitútu MIT však majú odlišný názor a veria, že globálne otepľovanie dokážeme poraziť pomocou „vesmírnych bublín,“ informuje portál Oregonlive.

Tieto vesmírne bubliny by sa podľa štúdie inštitútu mali nachádzať medzi Zemou a Slnkom, pričom by dokázali zablokovať časť žiarenia, ktoré by sa inak dostalo až k Zemi. Vedci vo svojej práci uvádzajú, že tradičnejšie metódy na boj s globálnym otepľovaním nestačia. V tomto prípade majú na mysli geoinžinierstvo, inak povedané ovplyvňovanie komplexných mechanizmov našej planéty tak, aby ľudstvo dokázalo zmeniť podnebie planéty, či jej iné vlastnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto opatrenia sa ukázali byť nedostačujúce pri boji s globálnym otepľovaním a zvrátení trendov, ktoré aj naďalej pokračujú,“ píše vedecký tím MIT.

Nádej vidia v solárnom geoinžinierstve, teda technológiách, ktoré by dokázali odraziť časť žiarenia. Vo svojej práci predstavujú koncept niekoľkých nafukovateľných štítov, ktoré by mali dokopy veľkosť Brazílie. Tieto štíty by boli vyrobené z materiálu pripomínajúceho silikón. Štíty by sa nachádzali v libračnom bode, kde sa gravitačné sily Slnka a Zeme navzájom nulujú. To by im umožnilo obiehať okolo prázdneho priestoru, podobne ako teleskop Jamesa Webba.

Boj s globálnym otepľovaním

Vedcov z MIT ešte čaká obšírnejší výskum, no už teraz tvrdia, že toto zariadenie otestovali vo vesmírnych podmienkach. Tvrdia aj to, že ak by sa nám podarilo odraziť približne 1.8% slnečného žiarenia, mohli by sme úplne zvrátiť globálne otepľovanie.

Globálne otepľovanie sa stáva čoraz vážnejšou hrozbou, čo vedie ku vzniku medzinárodných spoluprác snažiacich sa nájsť riešenie. Geoinžinierstvo sa stáva čoraz populárnejšie, no viacerí experti zdôrazňujú, že v tomto prípade pomôže len globálna spolupráca.

Viaceré krajiny sa totiž pohrávajú s myšlienkou vstrekovania aerosólov do stratosféry, čo by malo priniesť rýchle a výrazné výsledky. Vedecká komunita sa však proti tomuto nápadu ostro stavia, pretože by mohla spôsobiť viac škody ako úžitku. Uškodiť by nám táto metóda mohla hlavne v prípade zlej koordinácie, čo by mohlo vyvolať na jednej časti planéty extrémne dažde, zatiaľ čo na druhej extrémne suchá.

Vesmírne štíty sú v tomto prípade oveľa lepším riešením, pretože ide o niečo, čo môžeme ľahko zvrátiť, ak by táto metóda nepriniesla požadované výsledky, alebo ak by sa objavili nepredvídané vedľajšie účinky. Stačí nafukovacie štíty opäť sfúknuť a presunúť ich preč z libračného bodu.

Vedcov z MIT čakajú ešte ďalšie výskumy, počas ktorých zistia výhody, nevýhody a možné riziká solárnych štítov. V nasledujúcich rokoch budú na tomto nápade pracovať aj naďalej, aby mohli konať, ak sa situácia dostane do kritickej úrovne. O projekte sa môžete dozvedieť viac na tomto portáli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre