Vedci spravili prelom v liečbe cukrovky. Cukrovkári už nebudú musieť byť odkázaní na pravidelné injekcie

Cukrovka je ochorenie, ktoré zatiaľ nevieme liečiť, vieme ho len regulovať. Nový výskum to môže zmeniť.

Výskumníci našli spôsob ako môžu telu vrátiť schopnosť produkovať inzulín
Kryštáliky inzulínu. Zdroj: NASA/Marshall

Výskumníci z Baker Heart and Diabetes Institute sa vo svojej práci priblížili k revolučnému objavu, ktorý by dovolil kmeňovým bunkám pankreasu regenerovať inzulín. Tým by sa odstránila potreba inzulínových injekcií pre ľudí trpiacich cukrovkou.  

V rámci výskumu vedci vytvorili inzulínové bunky, ktoré dokázali reagovať na glukózu a vyprodukovať inzulín. Opraviť tieto bunky výskumníci dokážu pomocou dvoch liekov, ktoré už Americká správa potravín a liečiv schválila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že touto cestou môžeme pomôcť ľuďom navrátiť schopnosť tvorby inzulínu v širokom vekovom rozmedzí. Signálna cesta k “zobudeniu” inzulín produkujúcich buniek ostáva otvorená od siedmich rokov až do 61 rokov. Pre potreby štúdie výskumníci použili bunky pankreasu, ktoré získali od dieťaťa a dospelého s cukrovkou prvého typu. Zároveň pracovali aj s bunkami zdravých ľudí. To im umožnilo zistiť, ako cukrovka ničí bunky produkujúce inzulín.  

Tieto bunky však môžeme regenerovať a tým aj vrátiť ľuďom schopnosť vnímať hladinu glukózy v tele a efektívne produkovať inzulín. Pomôcť liečiť ľudí trpiacich cukrovkou môže pomôcť liek, ktorý je drobný molekulárny inhibítor. Tento liek sa používa v určitých prípadoch vzácnych rakovín, no cukrovkárom dokáže rapídne vrátiť schopnosť produkovať inzulín, ktorú cukrovka zobrala.  

Pacienti už nebudú potrebovať pravidelne inzulín

Autori štúdie upozorňujú, že súčasné metódy liečby cukrovky len pomáhajú regulovať hladinu glukózy v tele. Tieto liečby nezabraňujú ani neopravujú inzulín vylučujúce bunky. V tomto smere by nová štúdia mohla byť prvou, ktorá človeku navráti schopnosť produkovať inzulín. Títo pacienti by sa v budúcnosti nemuseli naďalej spoliehať na pravidelné dávkovanie inzulínu.  

“Náš regeneratívny prístup považujeme za výrazný krok vpred ku klinickému vývoju ďalších liečebných metód. Až do dnešného dňa bolo obnovenie funkcií buniek pankreasu skôr náhodným objavom, ktorý sme nedokázali potvrdiť. Zároveň sme nerozumeli mechanizmom, ktoré tieto procesy ovplyvňujú,” tvrdí profesor Sam El-Osta, vedúci nového výskumu.  

Štúdia jasne demonštruje, že len 48 hodinová stimulácia drobnými molekulárnymi inhibítormi stačí na to, aby sa pacientovi vrátila schopnosť tvoriť inzulín. Autori práce vo svojich ďalších výskumoch preskúmajú uplatnenie tejto metódy v preklinických testoch. Hlavnou myšlienkou je však vývoj týchto inhibítorov ako liekov na navrátenie schopnosti produkovať inzulín u ľudí, ktorí žijú s cukrovkou.  

Predpokladá sa, že do roku 2030 bude globálne žiť až 643-miliónov ľudí trpiacich cukrovkou.  

Cukrovka prvého typu nastáva, keď populáciu buniek zodpovedných za produkciu inzulínu napadne imunitný systém. To vyústi v to, že pacient nedokáže produkovať ďalší inzulín. Musí si preto často monitorovať ich úroveň glukózy v tele a na základe toho si podľa potreby pichať inzulín aj niekoľkokrát denne. Dnes poznáme liečby, ktoré sa pacientom pomáhajú vyrovnať s chorobou. Výskumníci ale hľadajú spôsoby, ako ju efektívne liečiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre