Vedci podávali krysám sladené nápoje po dobu 2 mesiacov. Zanechalo to škody na ich mozgu

Pitie sladených nápojov podľa všetkého vplýva aj na mozog a kognitívne funkcie jedinca, odhaľuje štúdia vedcov.

Výskumníci objavili v mozgu špirálovité signály, ktoré majú dôležitú úlohu
Zdroj: Unsplash (Kiarash Mansouri), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že cukrové nápoje nie sú najvhodnejším spôsobom, ako dostať do seba tekutiny. Sú ale sladké a chutia nám. Môže mať ale pitie sladených vôd negatívny dopad na mozog? Na túto otázku sa pokúsili odpovedať brazílski výskumníci, ktorí testovali, ako vplýva dlhodobé pitie sladených nápojov založených na báze koly na kognitívne funkcie. Na tému upozornil portál Futurism.com.

Samozrejme, sladené nápoje prispievajú nielen k obezite, ale aj ku rozvoju chorôb ako sú napríklad cukrovka, srdcové choroby, tvorbe zubného kameňu a podobne. Nový výskum ale prináša zistenia, ktoré hovoria, že dlhodobá konzumácia tohto typu nápojov negatívne vplýva aj na zdravie mozgu a rovnako ovplyvňuje i kognitívne funkcie. Pre tých, ktorí nevedia, tak kognitívne funkcie nám umožňujú myslieť a spoznávať okolitý svet. Vďaka nim môžeme posudzovať, odôvodňovať, učiť sa, pamätať si to, čo sme už v minulosti prežili a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci vo svojej štúdii rozdelili potkany do troch vekových skupín (2-mesačné, 8-mesačné a 14-mesačné) a následne ich rozdelili do skupín pijúcich vodu a sladené nápoje.

V ďalšom kroku takmer po dvoch mesiacoch podrobili tieto potkany niekoľkodňovému testovaniu založeného na bludisku a následne boli utratené, aby vedci mohli preskúmať rozdiely v ich mozgu. Výskumníci potom rozrezali frontálny kortex a hipokampus, aby sa pozreli na analýzu antioxidačných enzýmov katalázy (CAT),  superoxiddismutázy (SOD), oxidačných markerov a podobne.

Sladené nápoje zanechali stopy na mozgu

Vedci v behaviorálnych testoch zistili, že mladšie krysy, ktoré pili sladenú vodu vo veku 2 až 8 mesiacov, vykazovali zhoršenie pamäti vo viacerých testoch založených na bludisku, hoci staršie nie. Vedci ďalej odhalili, že pitie sladených nápojov viedlo k poškodeniu predného kortexu hlodavcov, čo je oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za mentálne funkcie, ako je napríklad pozornosť, pamäť, úsudok a podobne. K poškodeniu došlo aj v prípade hipokampusu. Ide o časť mozgu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri konsolidácii informácií z krátkodobej pamäti do dlhodobej pamäti a priestorovej orientácie.

U ľudí je poškodenie čelnej kôry spájané so zmenami osobnosti a nadmernou impulzivitou, zatiaľ čo sa predpokladá, že poškodenie hipokampu zohráva významnú úlohu pri chorobách, ako je úzkosť, depresia, bipolárna porucha, schizofrénia a ďalšie.

Je ale dôležité uvedomiť si, že výskum bol realizovaný na hlodavcoch, a preto bude potrebné preskúmať dopady dlhodobého pitia tohto typu nápoja aj na ľuďoch. Rovnako treba uviesť, že v prípade starších jedincov nedošlo k tak razantnému poškodeniu mozgu. Pravdepodobne to je spôsobené tým, že mozog starších hlodavcov bol už vyvinutý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre