Vedci rozlúštili záhadu, prečo niektorí ľudia majú bezpríznakový priebeh ochorenia COVID-19

Najmenej 20% ľudí infikovaných vírusom SARS-CoV-2 hlási asymptomatický priebeh ochorenia.

covid 19 test virus
Zdroj: Noiel / shutterstock.com

Štúdie dokázali, že najmenej 20% ľudí infikovaných vírusom SARS-CoV-2 majú asymptomatický priebeh choroby. Čo sa však týka ochorenia COVID-19, väčšina svetových výskumov sa zameriavala na vážny priebeh choroby.

Autori nového výskumu publikovaného v Nature však vidia význam v skúmaní práve tých prípadoch prebiehajúcich bez symptómov. Tieto prípady umožnia vedcom lepšie preskúmať charakteristiky imunitného systému, ktoré umožnia vírus rýchlo odstrániť. V štúdii preskúmali úlohu leukocytu HLA, ktorý by mohol tvoriť základ pre asymptomatickú infekciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo mnoho jedincov úspešne porazí infekciu bez akýchkoľvek vážnejších komplikácií, zatiaľ čo iní majú vážny priebeh ochorenia. Viaceré štúdie sa zameriavali na odlišný priebeh ochorenia COVID-19, pričom štúdie vznikali od začiatku pandémie a vedci sa stále týmto výskumom venujú. Musíme však upozorniť, že drvivá väčšina výskumov sa zameriava na genetiku spojenú s vážnym priebehom ochorenia, hlavne pri hospitalizovaných pacientoch,“ píšu autori štúdie.

Prečo niektorí nemajú príznaky?

Hoci vážny priebeh postihol veľké množstvo ľudí, štatisticky väčšina pacientov prešla miernymi príznakmi ochorenia alebo boli úplne asymptomatický. Tomuto fenoménu sa však venovalo malé množstvo výskumov. Autori v rámci štúdie vysvetľujú, že región 6p2 antigénu HLA je najviac polymorfným a medicínsky najdôležitejším genomickým regiónom v ľudskom tele. Variácie v HLA sa spájajú so stovkami rôznych ochorení vrátane infekcie. HLA sa spája napríklad aj s rapídnym progresom ochorenia HIV, žltačiek typu B a C či iných infekčných chorôb. Výskumy však prepojili HLA aj s vážnym akútnym respiračným syndrómom spôsobeným vírusom SARS-CoV.

„Pochopenie úlohy HLA pri rôznych chorobách nám pomáha získať lepší náhľad na imunopatogenézu ochorenia COVID-19. V našej práci ponúkame priame vyšetrenie Hla variácie v kontexte primárne mierneho ochorenia,“ píšu vedci.

Výsledky štúdie tvrdia, že alela HLA-B*15:01 sa vyskytovala výrazne viac pri jedincoch, ktorí popísali asymptomatický priebeh ochorenia COVID-19. V práci vedci ponúkli dôkazy, ktoré hovoria o genetických základoch pre priebeh ochorenia spôsobeného vírusom SARS-CoV-2. Počas práce objavili silné dôkazy o asociácii HLA s asymptomatickým priebehom ochorenia. Pacienti pozitívni na ochorenie COVID-19 a s asymptomatickým priebehom ochorenia vykazovali výraznú asociáciu s alelou HLA-B*15:01. Túto alelu v sebe nesie približne 10% jedincov európskeho pôvodu.

Tí, ktorí sa vyznačujú touto alelou majú až dvojnásobnú šancu na asymptomatický priebeh ochorenia, spojeného s vírusom SARS-CoV-2 v porovnaní s tými, ktorí túto alelu nemajú. Napriek množstvu minulých štúdií venujúcich sa ochoreniu COVID-19, vedci stále nemali jasnú predstavu o úlohe HLA v priebehu ochorenia. Nová štúdia autorov prináša jasné dôkazy o prepojení HLA-B*15:01 a asymptomatickom priebehu ochorenia.

Infekcie dýchacích ciest sú vážnym problémom, ktorý najvážnejšie zasahuje mladých a starých ľudí. Dnes už existujú štyri sezónne kmene koronavírusov, ktoré predstavujú približne 15% až 30% všetkých prípadov infekcií dýchacích ciest ročne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre