Vedci predstavili o 30% pevnejší betón. Pridali do neho bežnú ingredienciu, ktorá má každý doma

Výskumníci predstavili betón, ktorý je takmer o tretinu pevnejší, než bežný betón.

Výskumníci predstavili pevnejší betón s kávou
Zdroj: Unsplash (Mike Kenneally, uve sanchez), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z univerzity RMIT našli spôsob, ako urobiť betón o 30% pevnejší. Využívajú pri tom niečo, bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť život.

Tajnou ingredienciou v procese výroby pevnejšieho betónu je káva, presnejšie odpadová mletá káva, z ktorej sa v peci pri teplote 350 stupňov Celzia stáva biouhlie. Využitie tejto odpadovej látky by zároveň mohlo pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vysporiadanie sa s organickým odpadom predstavuje environmentálnu výzvu. Tento proces uvoľňuje do atmosféry obrovské množstvo skleníkových plynov vrátane metánu a oxidu uhličitého. Tie následne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu,“ tvrdí Rajeev Roychand, vedúci štúdie.

Napríklad Austrália vytvára za rok približne 75-miliónov kilogramov kávového odpadu. Globálne sa ročne vyprodukuje viac ako 10-miliárd kilogramov takéhoto odpadu. Nová štúdia však ponúka spôsob, ako by sme ho mohli ďalej využívať. Hlavnou myšlienkou štúdie je nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby kávový odpad skončil na skládkach. O tento projekt prejavilo záujem už niekoľko oblastí, ktoré majú problém so zbavovaním sa odpadu.

Významný zdroj v stavebnom priemysle

Výroba pevnejšieho betónu stavia na procese pyrolýzy, teda zahrievania organického odpadu pri absencii kyslíka. Ak by sa projektu chytilo viacero spoločností, potom by sa z odpadového kávového materiálu mohol stať naozaj významný zdroj.

„Inšpirácia pre môj výskum vychádza z perspektívy domorodého ľudu, podľa ktorej by sme mali mať udržateľný životný cyklus pre všetky materiály. Mali by sme sa postarať o to, aby čo najmenej vecí skončilo na smetisku alebo ubližovalo nášmu životnému prostrediu,“ tvrdí Shannon Kilmartin-Lynch, spoluautor štúdie.

Práve výroba betónu by mohla výrazne ťažiť z využitia odpadového materiálu rôzneho druhu. Ak by sa proces uchytil, zo skládok by zmizlo veľké množstvo využiteľného odpadu. Kávové biouhlie môže pri procese výroby betónu nahradiť časť piesku. Stavebný priemysel sa musí vysporiadať s čoraz vyšším dopytom betónu a potrebný piesok na jeho výrobu typicky ťažia z dna riek. Ročne sa na rôzne konštrukčné projekty využije približne 50-miliárd ton piesku.

Problém je, že piesok je zdrojom, ktorý sa jedného dňa minie. Nájsť preto vhodné alternatívy je pomaly už nutné. Využitím kávového odpadu by sme dokázali nielen vyprázdniť skládky, no zároveň zachovať naše obmedzené prírodné zdroje. Autori štúdie sa už v minulosti venovali spôsobom ako optimalizovať výrobu biouhlia z rôznych organických odpadových materiálov, napríklad z dreva, potravín, poľnohospodárskeho odpadu či iných druhov odpadu. Všetky typy biouhlia môžeme následne využiť pri výrobe pevnejšieho betónu.

Autori štúdie vo výskume pokračujú aj naďalej a hľadajú spôsob, ako by sa mohli dostať k praktickej demonštrácii tohto betónu. Momentálne spolupracujú s rôznymi spoločnosťami pre ďalší vývoj ich výskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre