Vedci predpovedajú kolaps atlantického oceánskeho prúdu: Na dvere nám klopú drastické zmeny klímy

Atlantický oceánsky výmenník je súčasťou celosvetového výmenníka a jeden z kritických procesov na Zemi.

zmena klimy a pocasia_titulka
Zdroj: Antrakt2 / Shutterstock.com a Sudarshan Jha / Shutterstock.com

Atlantický oceánsky výmenník (alebo prúd), skrátene AMOC (pozn. redakcie: Atlantic Meridional Overturning Circulation), je jedným z najdôležitejších oceánskych prúdení. Zároveň je súčasťou celosvetového výmenníka, procesu v rámci ktorého sa teplé vody z tropických oblastí dostávajú k pólom, kde sa ochladzujú, klesajú ku dnu a ďalej prúdia.

Zem sa nachádza uprostred globálneho otepľovania a autori novej štúdie publikovanej v Nature, varujú, že tento systém prúdenia predstavuje výrazný bod zlomu v klimatickom systéme a ak by nastal jeho kolaps, potom by bolo podnebie severoatlantického regiónu ovplyvnené výrazným spôsobom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V posledných rokoch viaceré štúdie hlásili oslabenie cirkulácie vody v rámci Atlantického oceánskeho výmenníku. Medzivládny panel ohľadom klimatických zmien, IPCC, však upokojuje, že na základe súčasných predpovedí, pravdepodobne ku kolapsu tohto výmenného systému nedôjde ešte v tomto desaťročí. Napriek tomu ide o systém, ktorého kolaps sa blíži s narastajúcimi koncentráciami skleníkových plynov v atmosfére.

„Dôležité oceánske prúdy, ktoré prerozdeľujú teplo, chlad a zrážky medzi trópy a najsevernejšie časti atlantického regiónu, sa vypnú okolo roku 2060, ak súčasné emisie skleníkových plynov pretrvajú.“, to je hlavné zistenie, ktoré priniesli vedci.

Autori výskumu navrhujú monitorovanie Atlantického oceánskeho výmenníku a predpovedanie jeho vývoja na základe pozorovaní založených na odhaľovaní prvotných varovných signálov. Medzi tieto signály možno zaradiť stratu odolnosti a kritické spomaľovanie prúdenia, všetky charaktersitiky, ktoré nedávno pozorovali.

Bod zlomu

Výskumníci v rámci štúdie na základe pozorovaných signálov tvrdia, že ak sa situácia bude vyvíjať spôsobom, akým sa vyvíjala doteraz a aký predpovedajú do budúcnosti. Výmenník AMOC by mohol skolabovať okolo polovice tohto storočia. AMOC výskumníci nepretržite monitorovali od roku 2004. Počas obdobia od roku 2004 do roku 2012 výskumníci pozorovali úpadok v prúdení AMOC. V tomto prípade sa ale vyžadujú dáta za dlhší časový úsek, aby mohli vedci lepšie vyhodnotiť vážnosť pozorovaných zmien.

„V našej práci sme priniesli robustnú štatistickú analýzu na kvantifikovanie neistôt v porovnaní so skorými varovnými signálmi pre nadchádzajúci kritický bod zlomu. Istota záleží hlavne na tom, ako rýchlo sa systém bude posúvať k bodu zlomu,“ píšu autori štúdie.

V štúdii sa im zároveň podarilo priniesť odhad toho, kedy by kritický bod zlomu systému AMOC mohol nastať. Ako sme už spomínali, ak sa situácia aj naďalej bude vyvíjať tak, ako to predpovedajú modely, výrazné zmeny v Atlantickom oceánskom výmenníku a tým pádom aj celého severoatlantického regiónu, mohli nastať už v polovici tohto storočia.

Výsledky štúdie ukazujú až 95% istotu, že v rozmedzí rokov 2025-2095 nastane kolaps Atlantického oceánskeho výmenníku. Autori štúdie však upozorňujú, že výsledky štúdie predpokladajú aspoň približnú správnosť použitého modelu. Zároveň poukazujú na to, že v hre môžu byť aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj situácie. Môže sa stať, že Atlantický oceánsky výmenník skolabuje oveľa skôr, no zároveň môže padnúť aj neskôr. V tomto prípade vedci pracujú s určitou mierou neistoty. Zároveň sa môže stať, že kolaps bude len čiastočný, nie úplný ako to predpovedajú niektoré simulácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre