Spravodajstvo

Zabudnutá technológia umožňuje volať počas dovolenky zdarma a bez signálu mobilnej siete, môže vám zachrániť život, hlási Telekomunikačná únia

Telekomunikačný úrad poukazuje na zabudnutú technológiu medzi laickou verejnosťou, ktorá nám v prípade, keď zlyhá smartfón, môže zachrániť život.

Leto je obdobím, kedy sa mnohí z nás vyberú k vode alebo na turistiku oveľa častejšie, než je bežné. Nedávno sme sa pozreli na to, ako by sme si mali nastaviť smartfón, aby nás po návrate zo zahraničia neprekvapil vysoký účet za mobilné služby. Pravdepodobne aj vám sa už stalo, že ste sa vybrali do hôr či lesa a stratili ste signál v dôsledku čoho ste zostali odrezaní od okolitého sveta. Niekedy je dobré, ak človek „vypne“ a nikto ho neruší, aby mohol zrelaxovať na maximum. No môžu nastať situácie, kedy potrebujete zavolať pomoc.

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky preto odporúča mať po ruke už dnes zabudnutú, no stále účinnú technológiu, pomocou ktorej sa môžete spojiť s okolitým svetom v prípade núdzovej situácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zranený vysokohorský turista sa nevedel dovolať pomoci

„Petrovým druhým domovom sú európske hory, v ktorých spolu s priateľmi trávi voľný čas a venuje sa vysokohorskej turistike. Napriek dôslednej príprave na každú cestu môže dôjsť k nečakanej situácii. Počas jedného výstupu sa skupina rozdelila na dve časti – jedna sa rozhodla spomaliť, druhá pokračovala vo výstupe do vysokohorskej chaty. Peter si chcel urobiť zaujímavé fotografie a krátke videá, zle stúpil, zranil si nohu a nemohol chodiť. V mieste nebol dostupný signál mobilnej siete, preto nevedeli zavolať horskú službu ani sa dovolať priateľom, ktorých pomocou ďalekohľadu videli vysoko nad sebou. Šťastím v nešťastí bolo, že nebol sám a zranenie neohrozovalo jeho život. Jeden z priateľov sa zo skupiny oddelil, našiel signál a zavolal pomoc.“, opisuje Telekomunikačná únia prípad jedného z turistov so šťastným koncom.

Do situácie vyššie sa môže dostať ktokoľvek z nás, stačí jeden chybný krok na hrebeni kopca a nešťastie môže byť na svete. V prípade, ak si potrebujeme privolať pomoc, no nemáme mobilný signál a nikto nie je navôkol, tak máte vážny problém. Existuje ale spôsob, ako si môžeme privolať pomoc aj v situácii, kedy mobilný signál absentuje, prízvukuje Telekomunikačná únia. Ide o doslova zabudnutú technológiu medzi laickou verejnosťou, no stále využívanou v odborných kruhoch.

„Do takejto situácie by sa turisti nedostali, ak by mali so sebou už takmer zabudnutú technológiu – rádiostanice, s ktorými by mohli obe skupiny komunikovať a rýchlejšie zavolať pomoc,..“, hovorí Telekomunikačná únia.

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Zobraziť komentáre
Close
Close