Vedci odhalili, na čo sa primárne používali dýky v dobe bronzovej. Nepoužívali ich len na lov!

Bronzové dýky sa našli v mnohých hroboch bojovníkov spolu so zbraňami. Používali sa však na niečo iné.

Na čo sa používali dýky v dobe bronzovej?
Zdroj: Caricola et. al.

Dýky z bronzu sa po prvýkrát objavili v 4. tisícročí pred Kristom a počas celej doby bronzovej boli mimoriadne rozšírené. Používali ich ľudia v celej Európe, no presne na čo ostávalo dlhú dobu záhadou.

Výskumníci z Newcastle University vysvetľujú, že bronzové dýky sa vo väčšine prípadov našli v hroboch bojovníkov popri ďalších zbraniach. Archeológovia ale špekulovali, že tieto objekty mohli slúžiť ako obradné objekty a naznačovať identitu zosnulého. K reálnym výsledkom sa ale dlhú dobu výskumníci nedokázali dopracovať. Dýky z medenej zliatiny sa nedali skúmať tak dobre ako napríklad keramika, Kameň alebo ulity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý rok v apríli 2022, výskumníci z univerzity prišli s revolučnou metódou, ktorá im pomohla po prvýkrát v histórii získať z dýk viac informácií. Skúmané artefakty sa našli v hroboch v roku 2017 a výskumníci na nich našli stopy organických látok. Po niekoľkých rokoch tak konečne získali lepšiu predstavu o tom, ako naši predkovia tieto predmety použili a aké materiály s dýkami rezali.

Autori štúdie najprv zafarbili organické zvyšky špeciálnym roztokom. Následne ich pozorovali pod optickými, digitálnymi a elektrónovými mikroskopmi. Tieto pozorovania odhalili stopy kolagénu, kostí, svalstva a šliach. Nálezy naznačujú, že sa dýky dostali do kontaktu s niekoľkými zvieracími tkanivami a pravdepodobne slúžili na spracovanie mäsa z uloveného zvieraťa. Autori štúdie vysvetľujú, že pomocou dýk naši predkovia mohli porážať domáce zvieratá, pitvať ich zdochliny a odrezávať mäso od kostí.

V rámci štúdie vznikli aj repliky bronzových dýk, ktoré následne vedci testovali. Ukázalo sa, že išlo o vhodné nástroje na spracovanie zvieracieho mäsa. Prelomová metóda vedcov môže byť v budúcnosti použitá aj na radu ďalších podobných výskumov. Autori dúfajú, že sa im podarí analyzovať oveľa viac medených nástrojov, zbraní, ale aj iných artefaktov.

Ako sme lovili pred domestikáciou zvierat?

Naši predkovia boli veľmi šikovnými lovcami. Ešte pred dobou bronzovou za čias lovcov-zberačov, ľudia používali ako zbraň kamene, ktoré hádzali po svojej koristi. Výskumy zistili, že vďaka našej jedinečnej schopnosti vrhať predmety dokázali lovci s kameňom napáchať vážne škody až na 25 metrov.

Naši predkovia však nehádzali len tak hocičo. Spomedzi všetkých živočíchov len ľudia dokážu vrhať objekty s rýchlosťou, silou a presnosťou, ktorej sa nič nevyrovná. Museli si ale vedieť vybrať správne kamene. Dokonalá zbraň nemohla byť príliš ľahká, lebo by zver nezranila a ani príliš ťažká, človek by ju nedohodil ďaleko. Hoci hovoríme o dobe kamennej a prvých ľuďoch, už tí museli mať abstraktnú formu myslenia. Kameň si museli predstaviť a odhadnúť jeho vlastnosti ešte predtým, ako ho vrhli. Ešte pred objavom oštepu alebo luku, bol lov kameňmi spôsob, akým si človek obstarával potravu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre