Vedci objavili najstaršiu DNA, akú kedy našli: Objav však prináša i jedno veľké varovanie

Vedci objavili DNA, ktorá má o milión rokov viac, než pôvodný držiteľ titulu. Ukazuje nám ekosystém, ktorý si prešiel drastickými zmenami.

Vedci našli najstaršiu DNA na Zemi
Zdroj: Beth Zaikenjpg

Výskumníci z University of Cambridge v spolupráci so St. John’s College objavili najstaršiu DNA na Zemi. Predchádzajúci rekord prekonáva až o neuveriteľných milión rokov, informuje portál Eurekalert.

Nová DNA je stará dva milióny rokov a ponúka vedcom jedinečný pohľad do minulosti. DNA našli v Grónsku, presnejšie v sedimente, ktorý pochádza z poslednej doby ľadovej. Pomocou prelomovej technológie sa im najstaršiu DNA na svete podarilo nájsť. Vedci dokázali v rámci svojej novej práce zmapovať ekosystém, ktorý si prešiel drastickými klimatickými zmenami.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Autori výskumu veria, že výsledky ich práce by mohli pomôcť nájsť spôsob, ako predpovedať dlhodobé zmeny, ktoré môže priniesť prebiehajúce globálne otepľovanie.

„Otvorila sa nová kapitola histórie, ktorá nám ukazuje ďalších doteraz nepreskúmaných milión rokov. Po prvýkrát sa môžeme pozrieť na DNA minulého ekosystému,“ vysvetľuje profesor Eske Willerslev, z univerzity v Kodani.

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina, sa môže rozložiť pomerne rýchlo. Za správnych podmienok sa však môže zachovať dlhú dobu. Najstaršia DNA sa ukrývala v sedimente, ktorý vznikal 20-tisíc rokov. Nakoniec tento sediment zamrzol a ďalšie dva milióny rokov nebol ničím narušený. Našli ju vo formácii Kobenhavn, ktorá sa nachádza na najsevernejšom bode Grónska.

V tejto formácii objavili stopy sobov, zajacov, lemingov, dokonca aj mastodona, ktorý sa považuje za cicavca, ktorý žil v dobe ľadovej. Nakoniec však vyhynul. Vedci objavili niekoľko fragmentov DNA, ktoré poukazujú na predkov moderných druhov živočíchov. Objav tejto DNA môže vedcom pomôcť získať lepšiu predstavu o evolúcii života počas doteraz neznámej doby.

„Expedície sú mimoriadne nákladné. Jednu sme vykonali ešte v roku 2006 a odvtedy sme mali vzorky uložené v laboratóriu,“ vysvetľuje Willerslev.

Dochádza čas

Známky ekosystému, ktoré mohli z DNA vyčítať, nemá podľa slov autorov štúdie v súčasnosti obdobu. Organizmy existovali za úplne iných podmienok a mohli by nám prezradiť, ako sa vysporiadať s klimatickými zmenami, ktorými naša planéta v súčasnosti prechádza.

Počas obdobia, kedy sa DNA dostala do sedimentov, si Zem prešla výrazným oteplením. Ako autori štúdie vysvetľujú, DNA by im mohla ponúknuť odpoveď na to, do akej miery sa život dokáže meniacim sa podmienkam, v tomto prípade zvyšujúcim sa teplotám, prispôsobiť.

„DNA nám už teraz naznačuje, že sa živočíchy dokážu prispôsobiť širšiemu spektru podmienok, než sa spočiatku predpokladalo,“ vysvetľujú autori.

Kritickým poznatkom štúdie je však fakt, že na prispôsobenie sa novým podmienkam potrebujú čas. Momentálne globálne otepľovanie prebieha v tak rýchlom tempe, že organizmy čas na prispôsobenie sa nemajú. Autori štúdie dúfajú, že sa im z DNA podarí získať viac informácii o trikoch, ktoré použili živočíchy na prežitie globálneho otepľovania, čím by mohli pomôcť ohrozeným druhom.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre