Vedci objavili mechanizmus, ktorý stojí za poklesom kognitívnych funkcií pri starnutí. Toto je dôvod, ktorý nám sťažuje život

Vedci pravdepodobne objavili mechanizmus, ktorý zodpovedá za pokles kognitívnych funkcií pri starnutí.

demencia-nastup-demencie
Zdroj: Pixel-Shot / shutterstock.com a Semnic / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk

Nie je ničím výnimočným, keď postupom času, ako nám pribúdajú roky, tak sa znižujú aj naše kognitívne funkcie. Tento jav je sprievodným procesom starnutia.

Zmeny v kognitívnych funkciách môžu začať už v strednom veku, ale výraznejšie sa prejavujú po 60. roku života. Rýchlosť a rozsah týchto zmien môže byť ovplyvnená mnohými faktormi vrátane genetiky, zdravotného stavu, životného štýlu a vzdelania a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie sa vedcom z University of Colorado Anschutz podarilo bližšie popísať ústredný mechanizmus, ktorý spôsobuje pokles kognitívnych funkcií, ktorý je spojený s normálnym starnutím.

Čo stojí za tým, že ako starneme, tak nám klesajú kognitívne funkcie?

Pre tých, ktorí nevedia, tak tak kognitívne funkcie sú procesy, ktoré umožňujú jednotlivcovi vnímať, myslieť, učiť sa, riešiť problémy, kontrolovať a koordinovať pohyby tela, reagovať na svoje okolie a podobne. Inými slovami, kognitívne funkcie sú základnými aspektmi mentálnej činnosti a sú dôležité pre každodenné fungovanie jednotlivca.

Kognitívna funkcia klesá s vekom, rovnako ako množstvo S-nitrozylovaných proteínov v mozgu. Výskumníci zistili, že za poklesom kognitívnych funkcií stojí nesprávna reguláciu mozgového proteínu známeho ako CaMKII. Tento proteín zohráva kľúčovú úlohu v nervovom systéme, kde sa podieľa na rôznych aspektoch bunkovej signalizácie, učenia a pamäti. Okrem iného reguluje energetický metabolizmus v nervových bunkách ako aj syntézu a uvoľňovanie neurotransmiterov.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

„Mechanizmus zahŕňa nesprávnu reguláciu mozgového proteínu známeho ako CaMKII, ktorý je rozhodujúci pre pamäť a učenie,“ povedal spoluautor štúdie Ulli Bayer, PhD, profesor farmakológie na University of Colorado School of Medicine. „Táto štúdia priamo naznačuje špecifické stratégie farmakologickej liečby.“, dopĺňa.

Podľa Bayera za nesprávnu reguláciu proteínu môže znížené množstvo oxidu dusnatého v tele, čo je s pribúdajúcom vekom prirodzené, že nám ubúda. To zase znižuje nitrozyláciu, ktorá znižuje pamäť a schopnosť učiť sa.

Vedci k tomuto záveru došli potom, ako na myšacom modely zistili, že zmena mozgového proteínu CaMKII spôsobila podobné kognitívne účinky ako tie, ktoré sa vyskytujú pri normálnom starnutí.

„Štúdia ukazuje, že pokles tejto modifikácie CaMKII spôsobuje poruchy synaptickej plasticity a pamäti, ktoré sú podobné pri starnutí,“ uviedol Bayer.

Ďalej doplnil, že tieto zistenia otvárajú cestu k vývoju liekov, ktoré by mohli normalizovať nitrozyláciu proteínu. Povedal, že to ponúka možnosť liečby alebo odvrátenia normálneho kognitívneho poklesu.

„Vieme, že na tento proteín môže cieliť,“ uviedol Bayer. „A myslíme si, že by sa to dalo urobiť farmakologicky.“, doplnil.

No prízvukuje, že táto metóda by mohla byť funkčnou len pri normálnom kognitívnom poklese súvisiacom s vekom, nie pri Alzheimerovej chorobe a demencii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre