Vedci našli spôsob, ako premeniť odpad na zlato: Ich metóda je pripravená na trh

Elektronický odpad v sebe ukrýva množstvo vzácnych komponentov. Vedci našli lacný a efektívny spôsob, ako ich získať.

zlato
Zdroj: Cloudy Design / Shutterstock.com

Starí alchymisti hľadali spôsob, ako premeniť bežné materiály na zlato. To sa svojim spôsobom podarilo výskumníkom z ETH Zurich. Výskumníci našli spôsob ako získať zlato späť z elektronického odpadu pomocou metódy, ktorá zahŕňa vedľajší produkt vytvorený pri výrobe syra.  

Elektronický odpad, teda staré smartfóny, tablety, počítače či iné zariadenia, v sebe ukrývajú niekoľko cenných kovov. Medzi ne sa radí meď, kobalt a veľké množstvo zlata. Schopnosť získať zlato späť výrazne pomôže vo svete, kde dopyt po cenných kovoch rapídne rastie. Ako vysvetľujú výskumníci, na získanie zlata zo starých elektronických zariadení existovali metódy, no tie si vyžadovali veľké množstvo energie a častokrát aj použitie toxických chemikálií.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie výskumníci prišli s mimoriadne efektívnou a lacnou metódou, ktorá prináša rovnaké výsledky ako komplikované procesy. Na extrakciu zlata zo starej elektroniky použili špongiu vyrobenú z proteínovej matrice. Na jej výrobu využili špeciálne metódy, ktoré vytvorili proteínový gél. Tento gél následne vedci vysušili a tým vznikla špongia.  

Následne vedci našli 20 starých počítačových matičných dosiek. Na nich vyskúšali novú metódu. Najprv z matičných dosiek povyberali kovové časti a následne tie časti umiestnili do kyselinového kúpeľa. Keď vložili proteínovú špongiu do roztoku kovových iónov, ióny zlata sa prilepili na proteínové vlákna. Iné kovové ióny sa taktiež dokážu prilepiť na vlákna, no zlato sa dokáže prilepiť o niečo efektívnejšie.  

Proces pripravený na uplatnenie do praxe

Potom vedci zahriali špongiu, čo premenilo ióny zlata na drobné “piliny”, ktoré vedci roztavili a vytvorili z nich zlatú nugetku. Z 20 matičných dosiek získali približne 450 miligramov zlata. Nugeta sa skladala z 91% zo zlata, zvyšok tvorila meď. To zodpovedá 22 karátom.

“Nová metóda je komerčne výhodná. Náklady na materiál a proces sú približne 50-krát nižšie ako cena získaného zlata,” vysvetľujú vedci.  

Autori výskumu momentálne pracujú na vývoji technológie, ktorá by tento proces priniesla na trh. Elektronický odpad sa momentálne vníma ako najideálnejší štartovací produkt, no autori vysvetľujú, že zlato možno touto cestou získať aj z iných zdrojov. Zlato by sa mohlo dať získať aj z industriálneho odpadu, ktorý vznikne po výrobe mikročipov alebo z pozlacovacieho procesu.  

Popri tom chcú vedci lepšie preskúmať, či by proteínové špongie mohli vyrobiť z iných vedľajších produktov, alebo či by mohli vyrobiť špongie z odpadu potravinárskeho priemyslu. Autorov štúdie najviac zaujalo to, že na získanie zlata zo starej elektroniky možno využiť jeden z vedľajších produktov potravinárskeho priemyslu. Dodávajú, že ich metóda v podstate premení dva odpadové produkty na zlato a neexistuje veľa vecí, ktoré by boli ekologickejšie ako toto.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre