Vedci našli pozostatky obrneného dvojnohého dinosaura: Jakapil kaniukura je novým druhom a nosil kosti ako zbroj

V rámci svojho výskumu vedci zistili, že tvor bol relatívne malý, no vzácny exemplár obrneného dinosaura.

Vedci objavili prvého dvojnohého obrneného dinosaura na území Južnej Ameriky
Zdroj: Mauricio Álvarez, Gabriel Díaz Yanten

V Južnej Amerike sa vedcom z argentínskeho vládneho vedeckého inštitútu Conicet podarilo objaviť nový druh dinosaura z čeľade thyreophoran, ktorý mal rady kostí slúžiace ako brnenie. Podľa výskumu potomkovia tohto dinosaura žili ešte pred 100-miliónmi rokov, informuje portál Unidiversidad.

Nový druh vedci pomenovali ako Jakapil kaniukura, čo je termín jazykov kultúr Mapuche a Puelche a znamená žijúce v severnej Patagónii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento druh žil v období neskorej kriedy. Bol malý bylinožravý dinosaurus, ktorý chodil po dvoch nohách a vyznačoval sa krátkymi rukami. Predpokladáme, že bol dlhý približne jeden a pol metra,“ vysvetľujú vedci.

Jedinečný objav

Dinosaurus sa radí ku skupine tyreoforov alebo inak aj obrnených dinosaurov. Ich najvýraznejšou črtou boli dermálne kosti naukladané v niekoľkých radoch. Tieto kosti slúžili ako brnenie chrániace krk, chrbát a chvost zvieraťa. Túto charakteristiku môžeme do istej, hoci zmenenej, podoby pozorovať aj u krokodílov.

Objav druhu Jakapil kaniukura rozširuje fosílny záznam a vedcom umožňuje lepšie pochopiť prehistorický ekosystém. Dinosaurus predstavuje predtým nepoznanú líniu tyreoforov v oblasti Južnej Ameriky. Predpokladá sa, že druh tyreoforov vznikol pred približne 200-iliónmi rokov. Dnes vedci rozlišujú dve základné skupiny, ktoré sa k druhu radia – stegosauria a ankylosauria. Jakapil kaniukura je podľa štúdie jediná línia ranných tyreoforov, ktorá sa zachovala.

„V roku 2012 sme objavili tajomné kosti, ktoré vyzerali ako lebka. Pri štúdiu som však nenašiel vysvetlenie a navyše kosti boli uvoľnené. Viac informácií prišlo až okolo roku 2014, kedy nás zaujalo niekoľko nádherných kostier. Jedna z nich mala zvláštne zuby a vynikala aj ďalšími neobyčajnými vlastnosťami,“ Vysvetľuje Sebastián Apesteguía, vedúci štúdie.

Hoci vedci objavili prvé stopy už v roku 2012 až do roku 2020 hľadali ďalšie nálezy, ktoré by im pomohli dinosaura charakterizovať. 

V oblasti Patagónie, kde dinosaura objavili, ide o úplne nový druh. Výrazné črty, ktorými nález disponoval, teda nemohli vedci prehliadnuť. Tvrdia, že väčšina bylinožravých dinosaurov má podobné zuby v tvare listu, no u Jakapil kaniukura sú odlišné. V prípade nového dinosaura sú horné zuby rovné, no dolné sú o trochu zakrivené dozadu. Zuby sa tiež veľmi opotrebúvajú, čo vedcom naznačil že tieto dinosaury si s potravou poradili o niečo lepšie než iné tyreofory ich typu.

Vedcov prekvapil aj hrebeň na spodnej strane čeľuste, ktorý iné tyreofory nemajú. Na čo presne hrebeň slúžil ostáva záhadou, no vedci vylučujú, že by táto časť súvisela so svalstvom dolnej čeľuste.

Na základe objavu si však vedci dokázali vytvoriť celkom bohatý obraz dinosaura. Jakapil kaniukura je malým a mimoriadne vzácnym dinosaurom. Rád cestoval po púštnych prostrediach a možno práve preto sa dokázali jeho ostatky zachovať. Dinosaurus dopĺňa záznamy o druhoch, ktoré v prehistorickej dobe žili na území dnešnej Južnej Ameriky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre