Veda a výskumVesmír

Vedci chcú poslať novú správu pre mimozemšťanov do vesmíru. Pred sebou ale majú zložitú morálnu dilemu

Pred viac ako 40 rokmi výskumníci poslali do vesmíru takzvané zlaté dosky, ktoré ponúkali charakteristiku ľudstva.

Pred viac ako štyridsiatimi rokmi vedci vyslali do vesmíru správu pre všetky mimozemské civilizácie. Takzvané Zlaté dosky sa nachádzali na palubách sond Voyager 1 a 2 a obsahovali všetky základné informácie o nás, pre každú potenciálnu civilizáciu, ktorá by v budúcnosti našla sondy putujúce vesmírom.  

Ako informuje portál IFL Science, výskumníci rozmýšľajú, že by do vesmíru poslali ďalšiu zlatú dosku, tentokrát zachytávajúcu našu civilizáciu v 21. storočí. Pôvodné správy sú akýmisi správami vo fľaši. Putujú bezcieľne temnotou vesmíru v nádeji, že sa jedného dňa dostanú do rúk náhodného objaviteľa. Na doskách sa nachádzajú zvukové a obrazové správy, ktoré zachytávajú informácie o človeku a zábery z nášho každodenného života.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obsah zlatých platní starostlivo zvažoval tím odborníkov, ktorých viedol jeden z najpopulárnejších popularizátorov vedy, Carl Sagan. Nakoniec sa výskumníci zhodli na zvukových nahrávkach pozdravov v 55 jazykoch, hudbe z rôznych kultúr, vedeckých diagramov a obrázkov zo sveta okolo nás.  

V podstate nahrávky obsahovali gro toho, čo nás robí ľuďmi, plus ponúkali naše základné vedecké definície. Ak by sme chceli poslať do vesmíru ďalšiu zlatú platňu, máme dostatok materiálu na to, aby sme neposielali to isté? Výskumníci uvažujúci nad novou zlatou platňou vysvetľujú, že táto myšlienka je stále vo svojich základoch. Znamená to, že vedci momentálne vytvárajú len hrubý náčrt toho, ako by misia mohla vyzerať.  

“Šance, že nejaká civilizácia zachytí túto správu je naozaj malá. Replika novej správy, ktorú budeme skladovať na Zemi, by však našim potomkom v ďalekej budúcnosti mohla poskytnúť obraz o tom, ako žili ich predkovia. Zároveň by sme mohli poskytnúť informácie o našej evolúcii potenciálnej mimozemskej civilizácii, ktorá by v budúcnosti mohla našu planétu navštíviť,” tvrdia vedci pracujúci na novej správe.  

Hlavnou novinkou novej správy je video. Tentokrát môžu výskumníci do správy zakomponovať aj videozáznam, ktorý by mohol mimozemskej civilizácii poskytnúť lepší obraz nášho každodenného života. Do správy by mohli zakomponovať aj iné formy médií, napríklad počítačové hry alebo programátorský kód.  

Dokážu mimozemšťania naše správy pochopiť?

Najväčší problém predstavuje to, ako navrhnúť správu, ktorú môže pochopiť každý. Ak rozmýšľame o mimozemskej civilizácii, musíme brať do úvahy to, že takáto civilizácia môže byť pre nás absolútne cudzia. Každý aspekt ich bytia sa vyvíjal v úplne odlišnom kontexte ako na Zemi. V tomto prípade nie je isté ani to, či iné inteligentné civilizácie dokážu vnímať svet cez audiovizuálne reprezentácie rovnako ako my. V tomto prípade by nemuseli vedieť rozoznať hovorený pozdrav od hudby.  

Ak by ste sa vydali na druhý koniec sveta, s domácim sa pravdepodobne budete vedieť nejak dohovoriť, aj keď neovládate ani slovko jeho jazyka. Vyplýva to z toho, že my ako ľudia dokážeme pochopiť pokus o komunikáciu iného človeka a či už ide o slová, ktoré sú podobné v každom jazyku, napríklad mama, alebo rôzne gestá, dokážeme cez ne vyjadriť základné myšlienky, ktoré sú známe každému človeku na planéte. V prípade mimozemských civilizácií však nemôžeme hovoriť o žiadnych podobných základoch.  

Výskumníci rozmýšľajú nad druhom hierarchickej správy. Tá by sa skladala z niekoľkých vrstiev a každá vrstva by ukrývala kľúč k pochopeniu ďalšej, zložitejšej, vrstvy. Zároveň by však každá vrstva mala byť pochopiteľnou a informatívnou.

“Našim cieľom je zdieľať naše vedomosti, emócie, ciele a inovácie spôsobom, ktorý sa bude dať univerzálne pochopiť, no zároveň bude aj kontextuálne relevantný,” tvrdia vedci.  

Výskumníci sú si však neistí jedným aspektom. Mali by sme byť absolútne úprimní, čo sa týka našich “temných momentov”? Mali by sme mimozemšťanom prezradiť viac o ničivých vojnách, spôsobe akým si ničíme prírodu, či našich nepekných vlastnostiach? Vedci zatiaľ na tieto otázky nepoznajú odpoveď. Zatiaľ preto nemajú pevne stanovený dátum, dokedy by chceli správu odoslať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close