SpravodajstvoVeda a výskum

Čo všetko sa nachádza na nahrávke „Zlatnej platne“ putujúcej vesmírom, ktorá je určená pre mimozemské civilizácie?

Zlatá platňa je "nahrávka ľudstva" ktorá sa dostala do vesmíru spolu so sondami Voyager

S príchodom 70. rokov už mala dvojica astronómov, Carl Sagan a Frank Drake, skúsenosti s posielaním správ do vesmíru. Vytvorili špeciálne plakety, ktoré boli pripevnené k sondám Pioneer 10 a Pioneer 11. Linda Sagan, manželka Carla Sagana poslala na plaketách ilustráciu holého muža a holej ženy, spolu so špecifikáciou času a miesta našej civilizácie.

„Od začiatku som si myslel, že to je úžasný nápad,“ vyjadril sa vedecký spisovateľ Timothy Ferris na tému nahratia zvukov a obrazov Zeme, a ich následného vypustenia do vesmíru.

V roku 1977 odštartovala zo zeme dvojica sond, Voyager 1 a 2. Na palube niesli takzvanú „Zlatú platňu,“ ktorá bola vylepšením plakiet z misií Pioneer. Tieto dve kópie obsahujú zvuky prírody, hudbu a obrázky, ktoré slúžia ako predstavenie ľudstva hocikomu, kto nájde jednu zo sond. Nápad schválila aj americká vesmírna agentúra NASA a v ten moment sa začalo rozhodovať o tom, čo by sa na doske malo nachádzať, píše o tom portál Smithsonian magazine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôležitým krokom bolo zvážiť, čo by o nás mimozemské civilizácie mali vedieť a ako by mohli náš výber interpretovať. Napríklad vojny boli súčasťou ľudskej histórie, no obrázky zachytávajúce boje by mohli vzbudiť agresívny dojem. V priebehu 10 mesiacov sa pracovalo na obsahu nahrávky. Tá nakoniec obsahuje 115 analógovo zakódovaných fotografii, pozdrav v 55 jazykoch, 12-minútovú montáž zvukov Zeme a 90 minút hudby.

Timothy Ferris ako producent nahrávky mal na starosti hudobné skladby. To bolo preňho najťažšou úlohou.

„Existujú tisíce vhodných skladieb namiesto každej, ktorá sa na nahrávku dostala,“ vyjadril sa Ferris.

Čo sa nachádza na Zlatej Platni?

Tím pokladal za dôležité oboznámiť mimozemskú civilizáciu s ľudskou anatómiou. Na doske sa preto nachádza silueta muža a tehotnej ženy. Aby dokázali opísať ľudskú reprodukciu, NASA schválila nakreslenie ľudských genitálií. Taktiež doska obsahuje obrázky, ktoré postupujú od počatia dieťaťa až po samotný pôrod.

Zlatá platňa
Zdroj: NASA

Na platni sa nachádza aj vykreslenie našej DNA. NASA považovala túto informáciu za mierne riskantnú, pretože na platňu sa zmestil len obmedzený počet informácií a mimozemská civilizácia môže rovnako ako my existovať na princípe DNA. Informácia by pre nich bola v tom prípade nezaujímavá.

Zvláštnosťou sú obrazy, ktoré popisujú funkciu našich úst. Producenti nevedeli nájsť potrebné obrázky v knižnici, a tak sa rozhodli vytvoriť vlastné fotografie. Na nich môžete vidieť ženu, ako líže zmrzlinu, muža, ktorý hryzie do sendviča a muža, ktorý pije vodu.

Zlatá platňa
Zdroj: NASA

Na nahrávku sa dostala aj stopa mozgových vĺn. Tím vedcov dospel k názoru, že vyspelá mimozemská civilizácia by mohla byť schopná dekódovať jednotlivé myšlienky človeka. „Pokusným králikom“ bola Ann Druyan, manželka Carla Sagana. Tá sa pripojila na elektroencefalograf (pozn. redakcie: EEG) a  premýšľala nad sériou vopred pripravených tém. V čase nahrávania sa len nedávno zasnúbila, čiže do nahrávky mohol podľa jej slov preniknúť aj jej súkromný milostný príbeh.

Na dosku sa dostala aj rock n‘ rollová skladba Chucka Berryho, Jhonny B. Goode. Carl Sagan nebol spočiatku nadšený, no nakoniec túto voľbu obhajoval pred akoukoľvek kritikou. Vedcom sa zdala táto skladba príliš adolescentná, na čo Sagan odpovedal: „Na planéte máme veľa adolescentov.“

Tu si môžete vypočuť audio stopu Zlatej platne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close