jadrove zbrane
Zdroj: zef art / Shutterstock.com
Ľudia, Technológie

Ako zabrániť jadrovej vojne? Tím vedcov navrhuje ambiciózny bezpečnostný systém

S konfliktom na Ukrajine sa svet priblížil k riziku jadrovej vojny najbližšie od studenej vojny. V rámci toho medzinárodný tím výskumníkov, vytvoril zariadenie, ktoré na základe rádiových vĺn dokáže monitorovať na diaľku zmeny v určitej miestnosti. V rámci štúdie opisujú robustnosť a bezpečnosť tohto systému.  

Na výskume sa podieľali aj výskumníci z Ruhr-University Bochum. V štúdii vysvetľujú, že toto zariadenie by sa dalo použiť v prípade, ak by jeden štát chcel mať záruku, že druhý štát nič nespravil so svojimi zásobami jadrových zbraní bez toho, aby musel tieto zásoby nepretržite monitorovať. Ak totiž jeden štát odstráni zo zásob jadrové zbrane a začne ich pripravovať na použitie, už tento krok sám o sebe značí obrovskú hrozbu.  

Nový systém by prostredníctvom rádiového signálu dokázal rozpoznať, ak sa v miestnosti s uloženými jadrovými hlavicami zmenilo niečo čo i len minimálne. Zaznamenaný signál je totiž maximálne špecifický. Znamená to, že krajina by dokázala vidieť napríklad aj to, ak sa jedna hlavica posunula len o pár centimetrov. Ak by jedna zmizla, zmenu by si všimli na 100%.  

“Náš systém používa dve antény na zaznamenanie rádiového “odtlačku prsta” miestnosti. Jedna anténa vyšle rádiový signál, ktorý sa odrazí od stien a objektov v miestnosti. Druhá anténa signál zaznamená,” vysvetľuje doktor Johannes Tobisxh, jeden z autorov výskumu.

Je táto metóda bezpečná?

Autori štúdie vysvetľujú, že táto metóda by fungovala len v prípade, ak druhý štát zaznamená signál na požiadavku prvého štátu. Problémom by mohlo byť to, ak by druhý štát nahral signál o niečo skôr a prvému štátu by poslal len nahrávku tohto signálu.  

Vedci preto vymysleli systém 20 rotujúcich zrkadiel, ktoré by boli nainštalované v miestnosti, ktorá sa neskôr bude monitorovať. Ak sa pozícia zrkadiel zmení, rovnako sa zmení aj rádiový signál. Prvý štát by nainštaloval zrkadlá a nahral si signály pre rôzne zrkadlové konfigurácie. Tieto nahrávky by uložil na bezpečné miesto. Následne by kedykoľvek požiadal druhý štát o poslanie signálu v určitej zrkadlovej konfigurácii. Potom by si porovnali signál so svojou databázou a ak by nesedel, potom v miestnosti bola vykonaná nejaká zmena.  

“Až 70% jadrových zbraní je uložených v skladoch ako vojenská rezerva, alebo momentálne čaká na demontáž. Koľko zbraní sa v sklade nachádza a či sú naozaj tam nemôžeme jednoducho overiť pomocou satelitov, či iných metód. Naša nová technológia by prispela k diplomacii a snahe znížiť počet jadrových zbraní na svete,” tvrdí doktor Sebastien Philippe, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci metódu monitorovania otestovali s kontajnerom, ktorý mal v sebe pohyblivé barely. Tento experiment potvrdil, že na základe rádiového signálu možno spoľahlivo monitorovať zmeny vo vnútri zatvoreného kontajneru. Autori práce zároveň poukazujú na to, že umelá inteligencia by časom dokázala rozlúsknuť ako sa rádiový signál šíri. Pre konfiguráciu 20 zrkadiel by jej to trvalo približne osem týždňov. Systém sa dá zároveň škálovať, čiže pre vyššiu bezpečnosť by sa do miestnosti pridalo viac zrkadiel.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť